Trwa ładowanie...
d3hqbmy

Listy PiS i wybory parlamentarne. Radosław Fogiel, szef biura Jarosława Kaczyńskiego, wystartuje do Sejmu

Radosław Fogiel, jeden z najbliższych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i dyrektor jego biura, wystartuje w wyborach parlamentarnych - dowiedziała się Wirtualna Polska.
Share
Wybory parlamentarne. Radosław Fogiel, radny sejmiku wojewódzkiego, dyrektor biura Jarosława Kaczyńskiego, będzie na listach PiS.
Wybory parlamentarne. Radosław Fogiel, radny sejmiku wojewódzkiego, dyrektor biura Jarosława Kaczyńskiego, będzie na listach PiS.Źródło: East News, Fot: Rafał Oleksiewicz/REPORTER
d3hqbmy

To oznacza, że wieloletni, bardzo bliski prezesowi człowiek z centrali PiS na Nowogrodzkiej jesienią może pełnić zupełnie nową rolę.

Dotychczas bowiem Fogiel uważany był za "szarą eminencję" na partyjnym zapleczu PiS. Ale od kilkunastu tygodni coraz częściej bywa w mediach, prowadzi konferencje prasowe i konwencje wyborcze Zjednoczonej Prawicy, w końcu awansował na wicerzecznika partii rządzącej.

d3hqbmy

Wybory parlamentarne. "Dobre miejsce na liście PiS"

- Jestem brany pod uwagę, jeśli chodzi o kandydatów na liście wyborczej Prawa i Sprawiedliwości z okręgu radomskiego - potwierdza Wirtualnej Polsce Fogiel, gdy pytamy go o jego ewentualny start w wyborach do Sejmu.

Fogiel, Kaczyński East News
Fogiel, KaczyńskiŹródło: East News, Fot: Rafał Oleksiewicz/REPORTER

Według naszych nieoficjalnych informacji, jeden z najbliższych współpracowników najważniejszego polityka w Polsce otrzyma dobre miejsce na liście - takie, które może zagwarantować mu po raz pierwszy w karierze miejsce w parlamencie (w 2015 r. PiS z okręgu 17. wprowadziło do Sejmu 5 posłów).

d3hqbmy

CZYTAJ TEŻ: Wybory parlamentarne. Jarosław Kaczyński przedstawił liderów list PiS

Wybory parlamentarne. Samorządowiec z widokiem na Sejm

"Naprawdę świetnie go znam. To szef mojego biura. To młodość, energia, kompetencje, rozeznanie międzynarodowe, języki" - zachwalał dyrektora swojego biura Jarosław Kaczyński w spocie wyborczym sprzed kilku lat.

d3hqbmy

Fogiel - oprócz ważnej roli w biurze prezydialnym partii - od lat jest aktywnym samorządowcem.

W 2018 r. był kandydatem numer 1 PiS w wyborach do sejmiku województwa mazowieckiego. I został radnym - również przy wsparciu swojego szefa.

Kaczyński, Fogiel FB/Radosław Fogiel
Kaczyński, FogielŹródło: FB/Radosław Fogiel, Fot: Radosław Fogiel

Fogiel jest też aktywny poza krajem. W 2012 roku został wiceprzewodniczącym, a w 2017 przewodniczącym Europejskich Młodych Konserwatystów - organizacji powiązanej z Sojuszem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, największej tego typu skupiającej prawicową młodzież w Europie.

d3hqbmy

CZYTAJ TEŻ: Oświadczenie majątkowe Radosława Fogiela. Wicerzecznik PiS zarabia niemal jak poseł

Gabinet obok prezesa

Mimo młodego wieku - Fogiel jest przed czterdziestką - zdobył wielkie zaufanie prezesa. Mimo że ten nie zwykł obdarzać nim wielu osób, a już szczególnie młodych.

Gabinety jego i lidera PiS mieszczą się obok siebie. Do obowiązków Fogla - jako dyrektora biura poselskiego - należało jak dotąd zajmowanie się wszelkimi sprawami związanymi z wykonywaniem mandatu parlamentarzysty przez Jarosława Kaczyńskiego.

d3hqbmy

Fogiel odpowiada za organizację i sprawy dotyczące Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Prowadzi także biuro prezydialne PiS, którego dyrektorem jest Barbara Skrzypek. Aktywnie działa w sztabie wyborczym Zjednoczonej Prawicy.

FB FB
FBŹródło: FB, Fot: fb

Odpowiada w nim m.in. za kampanię w sieci. Fogiel koordynuje działania partii w social mediach i Internecie w ogóle. Wie, co rezonuje w sieci, co wzbudza emocje. Zna się na nowych technologiach i umie czytać nastroje.

CZYTAJ TEŻ: Wojna sztabów. Kto, z kim i przeciwko komu będzie walczyć w kampanii

d3hqbmy

Wybory parlamentarne. "Otarłem się o poselstwo"

Jest niezwykle lojalny wobec swojego szefa i PiS. Gdy jego ojciec - znany w Radomiu właściciel piekarni - startował na prezydenta miasta, Fogiel zagłosował na... jego rywala z PiS.

Z partią Fogiel związany jest od początku lat dwutysięcznych. W czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2001 roku na jednej z radomskich ulic podszedł do chłopaków, którzy zbierali podpisy pod listami poparcia. Zapytał, czy może jakoś pomóc. Skierowali go do sztabu partii. - Czekał tam na mnie facet w typie hipisa. Sam miałem wówczas długie włosy. Od razu stwierdził, że się dogadamy. Tak już tam zostałem i pomagałem aż do wyborów - wspominał sam Fogiel w rozmowie z WP kilka lat temu.

CZYTAJ TEŻ: SYLWETKA RADOSŁAWA FOGLA W WP

- Współpracowaliśmy razem w centrali PiS oraz w Forum Młodych PiS. Zawsze pomocny i świetnie się z nim dogaduje. Sumienny i poukładany. Od lat zajmuje się kwestiami polityki zagranicznej, na czym bardzo dobrze się zna - mówił Wirtualnej Polsce Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA, dziś działający razem z Foglem w sztabie wyborczym PiS.

Były polityk PiS Krzysztof Łapiński przyznał z kolei: - Nigdy nie wykorzystał bliskiej współpracy z Jarosławem Kaczyńskim do osobistych celów. Wystarczy spojrzeć na to, z którego miejsca startował do Sejmu.

W 2015 roku Fogiel startował z Radomia, z szóstego miejsca. Zdobył 6968 głosów. By zasiąść na Wiejskiej, zabrakło mu zaledwie... 90.

- Otarłem się o poselstwo, co w moim wieku jest niezłym prognostykiem na przyszłość - mówił WP dwa lata temu Fogiel.

Wygląda na to, że 2019 rok może mu w końcu przynieść miejsce w parlamencie.

Wkrótce w Wirtualnej Polsce duży wywiad z dyrektorem biura prezesa PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hqbmy

Podziel się opinią

Share
d3hqbmy
d3hqbmy
Więcej tematów