Trwa ładowanie...
d2nhagq

Lista miejsc ekshumacji na Ukrainie. Wniosek IPN już w Kijowie

Polskie władze przekazały stronie ukraińskiej listę 18 miejsc, w których nasi eksperci chcą przeprowadzić ekshumacje. Kilka dni temu rząd Ukrainy cofnął zakaz takich badań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bykownia. W 2007 r. polscy eksperci prowadzili badania miejsca tajnego pochówku ofiar NKWD z lat 1937-41
Bykownia. W 2007 r. polscy eksperci prowadzili badania miejsca tajnego pochówku ofiar NKWD z lat 1937-41 (PAP, Fot: Tomasz Paczos)
d2nhagq

- Wskazane miejsca związane są z rzezią na Wołyniu w latach 1943-44, ale również z walkami wojny polsko-bolszewickiej oraz września 1939 roku - wyjaśnia w rozmowie z RMF FM Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Jego zdaniem prace mogą rozpocząć się najwcześniej wiosną. Najpierw konieczne jest bowiem dopełnienie wszystkich formalności i zebranie dokumentacji, a później trzeba będzie poczekać na koniec zimy i poprawę warunków atmosferycznych.

Szwagrzyk nie chce ujawnić konkretnych miejsc z listy wysłanej Ukraińcom, tłumacząc, że to "wciąż delikatne" zagadnienia. Wiceszef IPN liczy jednak, że w przyszłym roku polscy eksperci i śledczy zaczną prace badawcze w co najmniej kilku miejscach, nie tylko na zachodniej Ukrainie.

d2nhagq

Deklaracja prezydenta Ukrainy

IPN przygotowuje się do nowego etapu badań miejsc pochówków polskich ofiar zbrodni totalitarnych reżimów na Ukrainie po zmianie polityki władz w Kijowie. Zniesiony właśnie zakaz obowiązywał od 2017 r. Wydano go po demontażu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

Zniesienie moratorium zapowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas udziału w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i rozmowie w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą.

d2nhagq

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Biedroń wstrząśnięty spotem WP. Zaskakujące słowa o Jarosławie Kaczyńskim

d2nhagq

Podziel się opinią

Share

d2nhagq

d2nhagq
Więcej tematów