Trwa ładowanie...

Szef ukraińskiego IPN zdymisjonowany. Wołodymyr Wjatrowycz odchodzi

Rada Ministrów Ukrainy zdecydowała o zwolnieniu szefa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyra Wjatrowycza. Zdaniem komentatorów zmiana wynika z chęci zmiany relacji z Polską ze strony nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Share
Szef ukraińskiego IPN zdymisjonowany. Wołodymyr Wjatrowycz odchodzi
Źródło: PAP, fot: Ukrinform
dpo3d7m

O swoim odejściu Wołodymyr Wjatrowycz poinformował w mediach społecznościowych. "Mogę powiedzieć, że większość ambitnych celów, które sobie wyznaczyłem, została osiągnięta" - napisał.

"Otrzymałem zapewnienie od premiera, że pomimo zmiany szefa Instytut zachowa on status organu władzy i instrumentu polityki pamięci narodowej, że format i kierunki pracy będą kontynuowane. Dziękuję wszystkim, którzy są tu od pięciu lat. Zrobiliśmy dużo - dodał były już szef UIPN.

Wołodymyr Wjatrowycz pełnił funkcję szefa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej od ponad pięciu lat. Podczas jego rządów polscy historycy wielokrotnie wskazywali na nacjonalistyczną propagandę i gloryfikowanie zbrodniarzy z UPA.

Zobacz też: Dziennikarka wzięła ślub z partnerką. Polski sąd zajął stanowisko

Kontrowersyjna działalność

Jak przypomina pch24.pl, Wjatrowycz protestował również przeciwko regulacjom w Polsce, które miały umożliwić karanie za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Zarzucano mu również wspieranie żyjących do dzisiaj członków UPA i nadania im uprawnień kombatanckich oraz przyznanie wsparcia państwa.

dpo3d7m

Wjatrowycz już wiosną zapowiadał, że po zakończeniu pracy w UIPN zamierza zająć się polityką. Musiał bowiem spodziewać się utraty stanowiska, widząc słabnące poparcie Bloku Petra Poroszenki.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpo3d7m

Podziel się opinią

Share
dpo3d7m
dpo3d7m
Więcej tematów