Trwa ładowanie...

Ukraina postawiła się Rosji ws. Donbasu. "Nie będzie żadnych statusów"

Ukraina nie zamierza nadać opanowanym przez prorosyjskich separatystów obszarom Donbasu statusu specjalnego. Jak oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Wadym Prystajko, wspomniane tereny będą mogły jedynie rozwijać się w ramach decentralizacji, podobnie jak pozostałe regiony kraju.
Share
Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 roku
Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 rokuŹródło: East News
d397srh

- W porozumieniach mińskich (w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie) zapisano, że przeprowadzona zostanie reforma ukraińskiego ustawodawstwa, reforma konstytucyjna, której podstawą jest decentralizacja - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Prystajko.

Ukraiński minister spraw zagranicznych przekonuje, że decentralizacja jest najlepszą szansą dla niekontrolowanej przez kraj części Donbasu. - Będą mogli łączyć się w hromady (odpowiednik gmin), co stwarza odpowiednie możliwości, w tym finansowe; takie, jak obecnie mają obwody i rejony na Ukrainie. Jest to maksymalna propozycja, którą możemy zaoferować - tłumaczył.

d397srh

Prystajko zapowiedział, że Ukraina nie wpisze do konstytucji "żadnych szczególnych, czy nieszczególnych, statusów". Przypomnijmy, że specjalnego statusu dla zajętego przez separatystów Donbasu domaga się Kreml. Politolodzy oceniają, że dzięki takim regulacjom Moskwa będzie mogła blokować integrację Ukrainy z Zachodem i że Kijów pozostanie w strefie wpływów Rosji.

Rosja domaga się by Donbas otrzymał status specjalny przed planowanym w najbliższej przyszłości spotkaniem przywódców państw czwórki normandzkiej. Należą do niej Francja, Niemcy, Ukraina i Rosja. Negocjacje w ramach grupy mają odbyć się do końca września.

Zobacz także: Pawłowicz odchodzi z polityki. Sikorski żałuje, że nie wykluczył jej z obrad

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d397srh

Podziel się opinią

Share
d397srh
d397srh
Więcej tematów