Trwa ładowanie...
dadhw4i

Lista hańby narodowej. "Zamach lipcowy"

Opozycja ostrzega, że zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa posłów PiS oznacza w praktyce zmianę ustroju na autorytarny. Platforma Obywatelska nazwała działania partii Jarosława Kaczyńskiego "zamachem lipcowym" i stworzyła "listę hańby narodowej".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lista hańby narodowej. "Zamach lipcowy"
(Twitter)
dadhw4i

Jak wyjaśniają politycy PO, na listę trafiły nazwiska wszystkich posłów PiS, którzy podpisali się pod projektem ustawy o Sądzie Najwyższym.

Każdemu z posłów PiS poświęcono oddzielną grafikę, którą działacze PO udostępniają w internecie. Wpisy z nazwiskami parlamentarzystów partii Jarosława Kaczyńskiego opozycja umieszcza m.in. na Twitterze.

Na grafice umieszczona jest też nazwa miasta, z którego pochodzi poseł czy posłanka PiS. - To są osoby, które biorą udział w zamachu stanu i muszą mieć świadomość że za to odpowiedzą. Chcemy też, żeby wyborcy wiedzieli, czego dopuścił się ich poseł - mówi Wirtualnej Polsce Zbigniew Konwiński, sekretarz klubu PO.

Politycy PO apelują do internautów, aby przesyłali znajomym tweety z nazwiskiem posła z ich okręgu wyborczego, który znalazł się na "liście hańby".

dadhw4i

Zobacz też: PiS zmienia Sąd Najwyższy

Co planuje PiS?

PiS przygotowało projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, który przewiduje m.in. trzy nowe Izby SN, modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Projekt pojawił się na stronach Sejmu w środę późnym wieczorem.

dadhw4i

Art. 87. projektu stanowi, że "z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości".

Opozycja i sędziowie ostrzegają

- Złożony przez posłów PiS projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym zakrawa o zamach stanu - uważa wiceszef PO, b. minister sprawiedliwości Borys Budka. Według niego uchwalenie tej ustawy wyeliminuje mechanizmy kontroli nad władzą.

dadhw4i

- Ta ustawa to przede wszystkim zagwarantowanie, że nawet jeśli PiS przegra wybory, a stanie się to wkrótce, to ulegli sędziowie SN będą mogli te wybory unieważnić. Ta ustawa podporządkowuje de facto Sąd Najwyższy ministrowi sprawiedliwości - alarmował podczas briefingu w Katowicach Budka

- SN staje się sądem przy ministrze sprawiedliwości; najbardziej niepokoi bardzo duża władza ministra nad sędziami. To jest groźne - podkreśliła z kolei I prezes SN Małgorzata Gersdorf, oceniając projekt zmian w ustawie o SN autorstwa PiS.

dadhw4i

Podziel się opinią

Share
dadhw4i
dadhw4i
Więcej tematów