Plan pokojowy. Głos z Białego Domu
"W ciągu ostatniego tygodnia Stany Zjednoczone poczyniły ogromne postępy w dążeniu do porozumienia pokojowego, angażując Ukrainę i Rosję do rozmów" - napisała w mediach społecznościowych rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt.
Karoline Leavitt przekazała informację dotyczącą postępów w rozmowach pokojowych Ukrainy i Rosji. Wieści docierające z Białego Domu budzą nadzieję. "Jest kilka delikatnych, ale nie niemożliwych do rozwiązania kwestii, które wymagają dalszych rozmów między Ukrainą, Rosją i Stanami Zjednoczonymi" - napisała rzeczniczka.
Jakie są doniesienia z USA ws. pokoju w Ukrainie?
"Ogromny postęp" - zapewniła Karoline Leavitt we wtorek, komentując na platformie X postępy procesu pokojowego, mającego doprowadzić do zakończenia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Rzeczniczka przekonuje, że ostatni tydzień jest kluczowy w trwającej już niemal cztery lata wojnie w Ukrainie.
"W ciągu ostatniego tygodnia Stany Zjednoczone poczyniły ogromne postępy w kierunku porozumienia pokojowego, doprowadzając do rozmów Ukrainę i Rosję" - napisała Leavitt. Zaznaczyła, że pozostało do załatwienia tylko "kilka kwestii".
Ukraińcy dosadnie o planie pokojowym USA: Zmierzamy ku III wojnie światowej
Według urzędniczki o impasie i problemach w ustaleniu wspólnego stanowiska nie ma mowy. Chodzi o sprawy "delikatne", jednak - jak określiła Leavitt - "nie niemożliwych do rozwiązania". Rzeczniczka Białego Domu zapewniła, że uda się je wyjaśnić w trakcie "dalszych rozmów między Ukrainą, Rosją i Stanami Zjednoczonymi".
Jak USA chcą zakończyć wojnę w Ukrainie?
28-punktowy amerykański plan pokojowy dla Ukrainy świat poznał w czwartek. Zgodnie z nim Kijów ma zobowiązać się m.in. do nieprzystępowania do NATO, ograniczenia liczebności wojsk oraz oddania Rosji części terytorium. W Polsce mają stacjonować europejskie myśliwce.
Plan został przyjęty bardzo sceptycznie zarówno w Europie, jak i w Ukrainie. Wątpliwości budził termin, jaki Donald Trump wyznaczył Ukrainie jako graniczną datę na decyzję - prezydent Wołodymyr Zełenski dostał zaledwie tydzień.
Jak przebiega droga do pertraktacji?
We wtorek przed południem pojawiły się pierwsze doniesienia w sprawie stanowiska, jakie osiągnięte zostało podczas rozmów w Genewie. Do opinii publicznej dotarła także informacja o nieformalnym spotkaniu głównego amerykańskiego negocjatora, Dana Driscolla, z przedstawicielami Rosji w Abu Zabi.
Przeczytaj również: Lekarz z Poznania usłyszał zarzuty. "80 tys. zł w formie korzyści majątkowych"
Z punktu widzenia Ukrainy i USA w Genewie udało się przejść do nowej fazy negocjacji nad planem pokojowym. Rustem Umerow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, napisał w mediach społecznościowych: "Doceniamy produktywne i konstruktywne spotkania delegacji ukraińskiej i amerykańskiej, które odbyły się w Genewie, a także nieustanne wysiłki prezydenta Trumpa mające na celu zakończenie wojny".
Źródło: X.com, WP.PL