Trwa ładowanie...
d1bqg04

Liechtenstein oskarżył Niemcy przed trybunałem haskim

Liechtenstein wniósł w piątek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze skargę przeciwko Niemcom, domagając się odszkodowania za zagarnięte w czasie II wojny światowej dobra książęce. Władze w Vaduz upominają się o dobra domu książęcego z Liechtensteinu, które w czasie II wojny światowej zostały zagarnięte przez Niemców w okupowanej Czechosłowacji, a następnie przekazane Czechosłowacji po wojnie w ramach odszkodowań wojennych.

d1bqg04
d1bqg04

Państwo niemieckie spłaciło część odszkodowań wojennych pieniędzmi obywateli Liechtensteinu - powiedział w piątek w Hadze minister spraw zagranicznych Lichtensteinu, Ernst Joseph Walch.

Według DPA, rodzina książęca Liechtensteinu posiadała w byłej Czechosłowacji około 180 tys. hektarów ziem uprawnych, lasów, parków oraz zamki i dzieła sztuki. W 1998 r. panujący w Liechtensteinie książę Hans Adam II oszacował wartość majątku na ok. miliard franków (675 mln dolarów). Po II wojnie światowej dobra te zostały przejęte przez Czechosłowację, jako majątek niemiecki.

Liechtenstein chce, by Niemcy przyznali, że chodzi o majątek tego państwa i domaga się stosownego odszkodowania. (aso)

d1bqg04
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bqg04
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj