Libia: odszkodowania w zamian za zniesienie sankcji
W Nowym Jorku ujawniono, że Libia zaoferowała odszkodowania w wysokości łącznie 2,7 mld dolarów dla rodzin 270 ofiar zamachu terrorystycznego w samolocie pasażerskim Pan Am nad szkockim miasteczkiem Lockerbie w 1988 r. Trypolis uzależnia jednak wypłaty od ważnej decyzji społeczności międzynarodowej - zniesienia antylibijskich sankcji.
Na jedną rodzinę ofiar - w większości Amerykanów - przypadnie około 10 mln dolarów. Odszkodowania będą wypłacane jednak stopniowo i po spełnieniu istotnych warunków.
Jak wynika z informacji, podanych we wtorek w Nowym Jorku przez amerykańskich prawników, reprezentujących 118 rodzin ofiar zamachu sprzed 14 lat, Libia proponuje wypłatę 40% uzgodnionej sumy odszkodowań po zniesieniu sankcji ONZ wobec Trypolisu. Dalsze 40% sumy zostałoby przekazane po zniesieniu sankcji amerykańskich a 20% - po usunięciu Libii z amerykańskiej listy państw popierających terroryzm.
Eksplozja na pokładzie samolotu spowodowała śmierć 259 pasażerów, w większości Amerykanów, i 11 mieszkańców Lockerbie. Za udział w zamachu szkocki sąd skazał w ubiegłym roku agenta libijskich służb specjalnych, Abdelbaseta Ali Mohammeda Al-Megrahiego, któremu dowiedziono udział w przemyceniu ładunków wybuchowych na pokład amerykańskiego samolotu. Drugiemu z oskarżonych, Al-Aminowi Chalifie Fhimahowi niczego nie udowodniono i został on zwolniony.
Rząd Libii twierdzi, że nie miał nic wspólnego z zamachem. Zdaniem obserwatorów, cytowanych w środę przez brytyjską stację BBC, jest mało prawdopodobne by ONZ i USA zdecydowały się na anulowanie sankcji bez formalnej deklaracji strony libijskiej w sprawie współodpowiedzialności za zamach.
Departament Stanu USA zastrzegł we wtorek, po ujawnieniu informacji na temat ewentualnych odszkodowań libijskich dla rodzin ofiar katastrofy, iż nie uczestniczył w żadnych rozmowach na ten temat. Podkreślił jednak, że libijska oferta nie zawiera w żadnym punkcie stwierdzenia na temat możliwości uznania odpowiedzialności tego kraju za zamach nad Lockerbie.
W rezolucjach ONZ, nakładających sankcje na Libię, znajduje się zastrzeżenie, iż restrykcje mogą być zniesione jedynie wówczas, gdy rząd libijski weźmie na siebie odpowiedzialność za zamach, odżegna się od terroryzmu i przekaże wszelkie znane mu informacje na temat zamachu nad Lockerbie. (miz)