ŚwiatLibia: 22 zabitych i 130 rannych w starciach na północy kraju

Libia: 22 zabitych i 130 rannych w starciach na północy kraju

22 osoby zginęły, a ponad 130 odniosło rany w wyniku starć na ulicach Misraty i Trypolisu w Libii. Do zajść doszło po tym, gdy uzbrojeni mieszkańcy domagali się przed posterunkiem usunięcia lokalnych paramilitarnych oddziałów milicji.

Libia: 22 zabitych i 130 rannych w starciach na północy kraju
Źródło zdjęć: © AFP | Mahmud Turkia

Z informacji agencji AFP wynika, że protestujący przed posterunkiem mieszkańcy stolicy kraju, Trypolisu, zostali ostrzelani przez milicjantów kryjących się w budynku.

- W Trypolisie rośnie napięcie. Zamierzamy ogłosić strajk generalny i akcję nieposłuszeństwa obywatelskiego do czasu opuszczenia miasta przez tych milicjantów - powiedział przewodniczący rady Trypolisu Sadat el-Badri. Apel o protest przeciwko obecności uzbrojonej milicji poparli także islamscy duchowni.

Demonstracja rozpoczęła się na jednym z głównych placów stolicy, gdzie zebrały się setki ludzi z białymi flagami i barwami narodowymi. Następnie tłum udał się do pobliskiej Misraty, aby w siedzibie lokalnych milicjantów wręczyć im petycję z żądaniami.

Z informacji agencji Reutera wynika, że demonstranci zostali ostrzelani nie tylko z broni palnej, ale również z działka przeciwlotniczego, które znajdowało się na terenie siedziby formacji paramilitarnej. Ostrzał zmusił tłum do ucieczki, jednak po jakimś czasie uzbrojeni cywile rozpoczęli atak na budynek, z którego padły strzały.

Milicjanci: to wina tłumu

Tym doniesieniom zaprzeczają sami milicjanci, którzy w rozmowie z lokalną telewizją podkreślali, że pierwsze strzały padły z tłumu.

Protesty zostały wywołane ostatnią falą przemocy w stolicy kraju. Doszło tam do zamieszek z udziałem przedstawicieli lokalnej milicji; ich powodem była śmierć, na początku listopada, od odniesionych ran przywódcy jednej z walczących grup.

Dwa lata po rewolcie, która obaliła dyktaturę Muammara Kadafiego, Libia jest głęboko podzielona, a rząd centralny ma trudności z zapanowaniem nad rywalizującymi milicjami i radykalnymi islamistami. W szeregach formacji paramilitarnych większość stanowią członkowie ugrupowań rebelianckich, które walczyły wcześniej z reżimem Kadafiego.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)