Trwa ładowanie...
lewica

Lewica nie stworzy jednej partii politycznej. Razem wyklucza połączenie z SLD i Wiosną

W Warszawie trwa Kongres Krajowy Lewicy Razem. Pierwszego dnia jej członkowie powiedzieli wyraźnie, że nie chcą łączyć się z SLD i Wiosną w jedną partię.

Share
Lewica nie stworzy jednej partii politycznej. Razem wyklucza połączenie z SLD i Wiosną
Źródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d3x9vt2

Politycy Razem podkreślili, że wystarczającą formą współpracy z innymi politykami lewicy jest dla nich wspólny klub parlamentarny. Przypomnijmy, że tworzy go 49 posłów, których w październikowych wyborach parlamentarnych poparło 12,6 proc. wyborców.

Działacze Razem oceniają, że za tym sukcesem stoi różnorodność i "widoczność wszystkich nurtów lewicy".

d3x9vt2

Na dwudniowy Kongres Krajowy Lewicy Razem do Warszawy przyjechało ok. 100 delegatek i delegatów z całej Polski. Działacze omawiają dotychczasowe działania i inicjatywy, przygotowują projekty ustaw oraz ewentualne zmiany w partii.

Szarpanina w Sejmie. Opozycja chce reakcji Straży Marszałkowskiej

Po pierwszym dniu spotkania Lewicy Razem wiadomo już, że rewolucji nie będzie. W wydanym oświadczeniu liderzy partii napisali:

"Kongres potwierdził, że Razem nie połączy się w jedną partię z SLD i Wiosną. Jednocześnie delegaci wyrazili wolę kontynuacji współpracy w ramach koalicji wyborczej i wspólnego, koalicyjnego klubu parlamentarnego" – czytamy w komunikacie.

Celem partii na najbliższe lata ma być rozbudowa struktur lokalnych w całym kraju, tak by Razem była reprezentowana na każdym szczeblu samorządu.

d3x9vt2

Przed rozpoczęcie kongresu Razem, Włodzimierz Czarzasty napisał do działaczy partii: "Pozdrawiam Was! Nie muszę Wam życzyć mądrych obrad, bo głupi nie jesteście więc nie ma czego się bać. Fajnie, że ze sobą współpracujemy. Może dlatego, że my też głupi nie jesteśmy" - zaznaczył szef SLD.

Kongres Lewicy Razem zakończy się w niedzielę po południu.

Innego zdania niż Razem w kwestii połączenia się są SLD i Wiosna. W październiku zarząd krajowy SLD podjął decyzję w sprawie konsolidacji lewicy. Na początku listopada Rada Krajowa SLD w głosowaniu jednomyślnym zgodziła się na konsolidację lewicy oraz na połączenie partii lewicowych.

Zaraz po wyborach parlamentarnych chęć budowy szerokiego porozumienia na Lewicy wyraziły także Rada Krajowa i Zarząd Krajowy Wiosny.

Przedstawiciele obu partii mają spotkać się 14 grudnia i zdecydować, jak będzie wyglądać ich przyszłość i jak widzą nowy, wspólny projekt polityczny.

Żródło: tvpinfo.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3x9vt2

Podziel się opinią

Share
d3x9vt2
d3x9vt2
Więcej tematów