Letnie kursy dla obcokrajowców na Politechnice oraz Uniwersytecie Wrocławskim
Wrocławskie uczelnie rozpoczynają wakacyjne zajęcia dla obcokrajowców. Politechnika w ramach Międzynarodowej Szkoły Letniej 3E+ przyjmie niemal trzydziestu studentów z różnych stron świata, zaś Uniwersytet Wrocławski jak co roku przygotował Letni Kurs Języka Polskiego i Kultury.
06.07.2015 | aktual.: 12.07.2015 05:26
Dziś, 6 lipca, zainaugurowane zostały na dwóch wrocławskich uczelniach – Politechnice oraz Uniwersytecie Wrocławskim - dwa programy wakacyjnych zajęć dla obcokrajowców. Różni je tematyka, jednak łączy fakt, że dzięki nim goście z zagranicy poznają Dolny Śląsk i jego bogatą kulturę oraz zabytki.
- To już trzecia edycja Międzynarodowej Szkoły Letniej 3E+ na Politechnice. W tym roku weźmie w niej udział niemal 30 studentów z różnych stron świata – Chin, Australii, Rosji oraz Ukrainy. Podczas prawie trzech tygodni różnego rodzaju zajęć uczestnicy MSL wezmą udział w warsztatach m.in. na temat energetyki, układów elektrycznych czy mechaniki gruntów i fundamentowania – mówi Michał Ciepielski z Politechniki Wrocławskiej.
Formuła szkoły letniej zakłada cotygodniową prezentację owoców pracy grup projektowych, na które zostaną podzieleni uczestnicy. Dla wyróżniających się grup przygotowano nagrody. Jednak MSL nie będzie ograniczała się jedynie do warsztatów – goście z zagranicy będą również odwiedzać różne miejsca na Dolnym Śląsku – część związanych z zagadnieniami technicznymi, część – z dziedzictwem regionu.
W planach będą wycieczki m.in. do elektrowni Turów w Bogatyni, Twierdzy Srebrnogórskiej, do Wambierzyc, Dusznik-Zdroju czy Jaskini Niedźwiedziej. – Studenci biorący udział w szkole letniej nauczą się też podstaw języka polskiego oraz zapoznają się historią i kulturą zarówno Polski, jak i Dolnego Śląska – dodaje Ciepielski.
Językowi oraz kulturze polskiej poświęcony będzie docelowo Letni Kurs Języka Polskiego i Kultury organizowany po raz kolejny przez Uniwersytet Wrocławski i trwający niemal cztery tygodnie – do końca lipca. Podczas kursu obcokrajowcy przejdą przez prawie 170 godzin lektoratu języka polskiego, wezmą udział w wykładach o polskiej kulturze i języku, a także oglądać będą kultowe polskie filmy i poznawać polską muzykę.
W weekendy podczas trwania kursu, obcokrajowcy zwiedzać będą atrakcje turystyczne Wrocławia – wśród nich Park Szczytnicki, kompleks Hali Stulecia, Ostrów Tumski, Stare Miasto. Ostatni weekend poświęcony będzie kuchni – zarówno polskiej, jak i światowej. Obcokrajowcy poznają polskie smaki i będą mieli okazję opowiedzieć o tradycji kulinarnej swoich państw.
Jak podkreślają organizatorzy i lektorzy, ukończenie kursu jest przydatne osobom, które będą starały się w przyszłości podejść do państwowego egzaminu z języka polskiego jako obcego.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .