Leszek Kołakowski odebrał w Radomiu medal Bene Merenti
Sentymentalna wycieczka po mieście i odebranie medalu Bene Merenti - to tylko nieliczne niespodzianki, które czekały w Radomiu na profesora Leszka Kołakowskiego z okazji jego 80. urodzin. Jubilat urodził się w tym mieście i tutaj spędził dzieciństwo.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/z-oxfordu-do-radomia-6038700760306817g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/z-oxfordu-do-radomia-6038700760306817g )
Z Oxfordu do Radomia
W piątek po południu przed Urzędem Miejskim w Radomiu na Leszka Kołakowskiego, jego małżonkę, przedstawicieli władz miasta, dziennikarzy i miłośników twórczości filozofa, czekał specjalny autobus oznaczony symboliczną tabliczką "Radom - Oxford" (Radom - miasto dzieciństwa Kołakowskiego, Oxford - obecne miejsce jego zamieszkania).
Pierwszym punktem sentymentalnej wycieczki profesora była kamienica przy ul. Niedziałkowskiego 26, w której mieszkał, jako mały chłopiec. Jubilat od razu rozpoznał to miejsce, podając ówczesną nazwę ulicy - Piaski. Tam na niego czekali mieszkańcy domu i młodzi muzycy z Młodzieżowej Orkiestry Dętej "Grandioso". Coś niewiarygodnego - powiedział profesor, gdy zagrała muzyka i w górę puszczono kolorowe balony.
Następnie Kołakowski udał się do miejscowego parku im. Tadeusza Kościuszki. Filozof wspominał wcześniej: "Pamiętam, że w parku Kościuszki była kiedyś loteria fantowa, na której ja wygrałem gipsowe popiersie Napoleona. Potem jednak dowiedziałem się, że ten Napoleon to był zły człowiek, który okropne wojny wszczynał i mnóstwo krwi przelał. Wtedy to popiersie potłukłem. Taki byłem zasadniczy". W piątek w Radomiu znów czekała na niego loteria z kolorowymi wstążkami. Kołakowski pociągnął za jedną z nich i wylosował popiersie Napoleona. Temu darujemy życie - żartował filozof.
Kolejnym miejscem odwiedzin profesora był budynek, w którym kiedyś mieściła się szkoła, do której uczęszczał. Tutaj Teatr Poszukiwań z OKiS Resursa Obywatelska zaprezentował krótkie przedstawienie jednej z bajek Kołakowskiego. Następnie jubilat w towarzystwie małżonki odwiedził grób matki, znajdujący się na miejscowym cmentarzu.
Wieczorem w OKiS Resursa Obywatelska odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, podczas której Kołakowski odebrał medal "Bene Merenti - Civitas Radomiensis" ("Dobrze Zasłużonemu - Społeczeństwo Radomia") oraz honorowe członkostwo w Radomskim Towarzystwie Naukowym.
Jubilat powiedział, że jest bardzo poruszony serdecznym przyjęciem w jego rodzinnym mieście. Dodał jednak, że 80. urodziny to żadna z mojej strony zasługa. Ja się też nie starałem o to w żaden sposób, by dożyć tego wieku. Nie uprawiałem w życiu żadnych sportów, przeszedłem wszystkie możliwe choroby, przez kilkadziesiąt lat paliłem papierosy - mówił Kołakowski.
Filozof otrzymał w prezencie albumy i książki o Radomiu, obraz ze swoją podobizną na tle radomskiej fary oraz księgę życzeń, do której w ostatnich dniach wpisywali się radomianie. Obejrzał też wystawę poświęconą życiu i twórczości.
Leszek Kołakowski urodził się w 23 października 1927 roku w Radomiu. W 1993 Rada Miejska w Radomiu przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia.
Kołakowski to jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich filozofów. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. Podczas studiów zaangażował się w działalność Akademickiego Związku Walki Młodych "Życie", przybudówki PPR. Po zdanym z wyróżnieniem magisterium Kołakowski trafił do stworzonego w 1949 roku pod patronatem PZPR Instytutu Kształcenia Kadr Naukowych w Warszawie. W latach 1947-1966 należał do PZPR, choć już w 1956 r. napisał swój pierwszy tekst skonfiskowany przez cenzurę. Był to napisany dla "Po Prostu" manifest "Czym jest socjalizm?".
Rok później Kołakowskiemu odebrano katedrę marksizmu i leninizmu, którą kierował na Uniwersytecie Warszawskim, i usunięto go z PZPR za zbyt radykalną krytykę władz. Za poparcie dla studentów podczas wydarzeń marcowych 1968 roku odebrano mu prawo wykładania i publikowania, co skłoniło Kołakowskiego do wyjazdu z kraju. Po krótkim pobycie w Paryżu osiadł ostatecznie w Anglii, gdzie mieszka do dziś. Był związany z Uniwersytetem Oksfordzkim, gdzie wykładał w latach 1972-1991. Wykładał też w USA, m.in. w Yale i Berkeley.
Głównym przedmiotem zainteresowań filozoficznych Kołakowskiego jest historia filozofii, zwłaszcza od XVIII wieku, w tym doktryny liberalizmu, a także filozofia kultury i religii.