Lepper bez immunitetu
Andrzej Lepper
w czasie wystąpienia
w Sejmie w piątek
po południu (PAP/
Przemek
Wierzchowski)Sejm zdecydował w piątek wieczorem o uchyleniu immunitetu poselskiego Andrzejowi Lepperowi. "Za" głosowało 281 posłów, "przeciw" - 87, wstrzymało się 7. Tym samym Sejm wyraził zgodę na pociągnięcie przewodniczącego Samoobrony do odpowiedzialności karnej. Sam Lepper głosował za uchyleniem własnego immunitetu, jako jedyny poseł Samoobrony.
25.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Większość wymagana do uchylenia immunitetu wynosiła 250 głosów (2/3 głosów).
Za tym, by uchylić immunitet Lepperowi głosowało 197 posłów SLD, nikt z uczestniczących w głosowaniu członków Sojuszu nie był przeciw. Podobnie głosowało też 53 członków PO i 16 posłów UP oraz 14 z PSL.
Członkowie PiS, koła SKL i grupa posłów PSL zgodnie nie wzięli udziału w głosowaniu.
Przeciwko byli wszyscy posłowie Samoobrony oprócz Leppera, dwóch posłów PSL (Bogdan Pęk i Wojciech Szczęsny Zarzycki) i 32 posłów LPR.
Zanim doszło do głosowania, Lepper wygłosił ponad dwugodzinne przemówienie. Oskarżył w nim czołowych polskich polityków - m.in. Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Balcerowicza - o działanie na szkodę państwa. Wymieniał też szereg afer gospodarczych, którymi wcześniej - zdaniem TVN 24 - zajmowała się już NIK.
Podczas jego wystąpienia na sali sejmowej pozostali jedynie posłowie Samoobrony, PSL i LPR. Izbę opuścili posłowie SLD, PO, PiS i UP.
Wcześniej Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich pozytywnie zaopiniowała wniosek prokuratury o wyrażenie przez Sejm zgody na pociągniecie do odpowiedzialności karnej Andrzeja Leppera. Wniosek taki złożyła w grudniu prokurator generalny Barbara Piwnik. Miało to związek z wcześniejszym wystąpieniem sejmowym przewodniczącego Samoobrony, w którym znieważył on kilku posłów PO i SLD oraz jego wypowiedzią radiową, w której zniesławił ministra Włodzimierza Cimoszewicza. Prokuratura uważa, że Lepperowi będzie można postawić co najmniej 7 zarzutów.(ck, mag)