Leki na cukrzycę z metforminą. Czy są powody do paniki?
W zażywanej przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metforminie wykryto rakotwórczy związek chemiczny. Co mają zrobić w tej sytuacji pacjenci?
- W żadnym wypadku nie należy przerywać leczenia. Chorzy na cukrzycę typu 2 nie powinni odstawiać leków - mówi w rozmowie z "Faktem" konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, prof. Krzysztof Strojek.
Ekspert zaznacza, że ujawnione informacje są niejednoznaczne, ale na razie nie ma przesłanek, żeby wycofywać lek z aptek i radzić pacjentom przerwanie leczenia. Odstawienie leków może mieć znacznie gorsze skutki niż kontynuacja leczenia tym lekiem.
Zanieczyszczona metformina
Prof. Strojek podkreśla, że wykryta ilość trującego związku NDMA w metforminie jest na granicy dopuszczalności. Trzeba też być świadomym, że tę toksyczną substancję w małych ilościach produkuje również nasz organizm, gdy zjemy żywność zawierającą konserwanty.
Wykrycie nieznacznych przekroczeń norm może być także wynikiem lepszej skuteczności badań. Dla ministerstwa zdrowia wiążące będą wyniki analiz prowadzonych przez Europejską Agencję Leków. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez resort oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Toksyczna NDMA wykryta w dwóch miejscach
O sprawie zanieczyszczenia metforminy jako pierwszy poinformował we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". Trującą substancję, N-nitrozodimetyloaminę (NDMA), stwierdzono w dwóch niezależnych ośrodkach - w Azji oraz w Niemczech. Wykryto ją w lekach produkowanych w Chinach, które zaopatrują prawie całą Europę.
W związku z aferą w ministerstwie zdrowia zebrał się sztab kryzysowy. Więcej o niepokojących doniesieniach przeczytasz TUTAJ.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl