Trwa ładowanie...
d23r843

Popularny lek na cukrzycę zanieczyszczony. Jest komentarz ministerstwa zdrowia ws. metforminy

Afera wokół metforminy. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że resort otrzymał ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały wykryte zanieczyszczenia w lekach zawierających ten preparat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński (PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik)
d23r843

Janusz Cieszyński podkreślił, że na razie nie ma informacji, by leki w Polsce były zanieczyszczone i że lek może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjentów. Metformina wciąż jest dostępna w aptekach. Na godzinę 13.00 zwołano w Ministerstwie Zdrowia sztab kryzysowy.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że zanieczyszczenie zostało wykryte poza Polską. Potencjalne zanieczyszczenie może dotyczyć całej Europy. Ministerstwo zdrowia spodziewa się, że jeszcze dziś Europejska Agencja Leków opublikuje komunikat w tej sprawie.

Metformina zanieczyszczona. Skażone próbki w Niemczech i Azji

d23r843

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może mieć w sobie rakotwórczy związek chemiczny. Zanieczyszczenie stwierdzono w dwóch niezależnych ośrodkach - w Azji oraz w Niemczech. Wykryto je w lekach produkowanych w Chinach, które zaopatrują prawie całą Europę.

Czytaj również - Popularny lek na cukrzycę zanieczyszczony. Sztab kryzysowy ws. metforminy

Substancją toksyczną jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). Jest bardzo niebezpieczna dla wątroby, ma działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwana szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej. Normy substancji w badanych próbkach miały być przekroczone nawet kilkunastokrotnie.

Bierzesz metforminę? Skontaktuj się z lekarzem

Metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. Według statystyk w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki cierpiące na zespół policystycznych jajników.

d23r843

Pacjenci, którzy biorą metforminę, powinni udać się do swojego lekarza. W zależności od przekazanych przez resort zaleceń, podejmie on decyzję, co dalej.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w rozmowie z "DGP" alarmował, że apteki nie są przygotowane na wycofanie metforminy. Według eksperta, jeśli ministerstwo podejmie decyzję o wstrzymaniu sprzedaży preparatu, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na dzień.

Zobacz też: Dziecko Polki z Wielkiej Brytanii ma być adoptowane przez parę homoseksualną. Jest reakcja

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23r843

Podziel się opinią

Share

d23r843

d23r843
Więcej tematów