Trwa ładowanie...

Popularny lek na cukrzycę zanieczyszczony. Jest komentarz ministerstwa zdrowia ws. metforminy

Afera wokół metforminy. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że resort otrzymał ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały wykryte zanieczyszczenia w lekach zawierających ten preparat.
Share
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński
Wiceminister zdrowia Janusz CieszyńskiŹródło: PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik
d491gh8

Janusz Cieszyński podkreślił, że na razie nie ma informacji, by leki w Polsce były zanieczyszczone i że lek może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjentów. Metformina wciąż jest dostępna w aptekach. Na godzinę 13.00 zwołano w Ministerstwie Zdrowia sztab kryzysowy.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że zanieczyszczenie zostało wykryte poza Polską. Potencjalne zanieczyszczenie może dotyczyć całej Europy. Ministerstwo zdrowia spodziewa się, że jeszcze dziś Europejska Agencja Leków opublikuje komunikat w tej sprawie.

Metformina zanieczyszczona. Skażone próbki w Niemczech i Azji

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może mieć w sobie rakotwórczy związek chemiczny. Zanieczyszczenie stwierdzono w dwóch niezależnych ośrodkach - w Azji oraz w Niemczech. Wykryto je w lekach produkowanych w Chinach, które zaopatrują prawie całą Europę.

d491gh8

Czytaj również - Popularny lek na cukrzycę zanieczyszczony. Sztab kryzysowy ws. metforminy

Substancją toksyczną jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). Jest bardzo niebezpieczna dla wątroby, ma działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwana szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej. Normy substancji w badanych próbkach miały być przekroczone nawet kilkunastokrotnie.

Bierzesz metforminę? Skontaktuj się z lekarzem

Metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów. Według statystyk w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki cierpiące na zespół policystycznych jajników.

d491gh8

Pacjenci, którzy biorą metforminę, powinni udać się do swojego lekarza. W zależności od przekazanych przez resort zaleceń, podejmie on decyzję, co dalej.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w rozmowie z "DGP" alarmował, że apteki nie są przygotowane na wycofanie metforminy. Według eksperta, jeśli ministerstwo podejmie decyzję o wstrzymaniu sprzedaży preparatu, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na dzień.

Zobacz też: Dziecko Polki z Wielkiej Brytanii ma być adoptowane przez parę homoseksualną. Jest reakcja

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d491gh8

Podziel się opinią

Share
d491gh8
d491gh8
Więcej tematów