PolskaLekarze przestaną przyjmować pacjentów?

Lekarze przestaną przyjmować pacjentów?

Fiaskiem zakończyły się rozmowy przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego z ministrem zdrowia Zbigniewem Religą oraz prezesem NFZ Jerzym Millerem w sprawie warunków kontraktowania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej - poinformował rzecznik ministra
Paweł Trzciński.

21.12.2005 | aktual.: 21.12.2005 21:27

W środę w Ministerstwie Zdrowia w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego. Udział w nim brał także wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

Kilkutygodniowe rozmowy nie doprowadziły jednak do porozumienia. Przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego zaproponowali, aby stawka dla wszystkich członków Porozumienia była ustalona centralnie przez prezesa NFZ na wyższym, jednolitym dla całego kraju poziomie. Tryb zaproponowany przez Porozumienie Zielonogórskie jest sprzeczny z ustawą o świadczeniach zdrowotnych - powiedział Trzciński.

Dodał, że zgodnie z opinią prawną przedstawioną przez ministra zdrowia negocjacje mogą być kontynuowane z dyrektorami oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

Świadczeniodawcy zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim już na początku procedury kontraktowania zrezygnowali z rozmów z dyrekcją lubuskiego oddziału NFZ. Dyrektor oddziału funduszu Helenie Hatce zarzucili arogancję, butę i nieznajomość zasad na jakich opiera się służba zdrowia. Porozumienie zażądało nawet odwołania Hatki ze stanowiska dyrektora. Postulat ten był jednym z warunków przystąpienia lekarzy do kontraktowania. Hatka odrzuca wszystkie zarzuty PZ.

W Lubuskiem może być w przyszłym roku problem z dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej; za mało lekarzy rodzinnych podpisało umowy z NFZ. Wg danych lubuskiego oddziału funduszu, umowy podpisano tylko z 41 lekarzami rodzinnymi, 154 lekarzy odmawia podpisania ich.

7 grudnia upłynął termin zakończenia negocjacji z NFZ dotyczących umów na świadczenia zdrowotne w przyszłym roku. Jednak w Lubuskiem lekarze rodzinni mają czas na przystąpienie do negocjacji do końca grudnia 2005 r., ponieważ ich system kontraktowania jest wyłączony ze standardowej procedury, która zakłada składanie ofert w terminie określonym przez fundusz.

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie zrzesza około 15 tys. członków z 14 województw, głównie lekarzy rodzinnych i prowadzących prywatne gabinety specjalistyczne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)