Legalizacja marihuany. Parlamentarzyści przygotowują trzy projekty ustaw
Parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany ma do 20 kwietnia przygotować trzy projekty ustaw, które umożliwią m.in. jej uprawę w Polsce.
Posłanka Urszula Zielińska (KO, Partia Zieloni) poinformowała, że przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany Beata Maciejewska (Lewica) ma zająć się projektem ws. depenalizacji posiadania niewielkich ilości marihuany na własny użytek. Wiceprzewodnicząca zespołu Paulina Matysiak (Lewica) ma zająć się projektem dotyczącym marihuany medycznej.
Posłanka Zielińska przygotuje zapisy ustawy o konopiach siewnych.
- Chcemy opracować te projekty i złożyć w Sejmie najpóźniej do 20 kwietnia. Kilka najbliższych miesięcy chcemy też wykorzystać na to, by oswoić parlament z tematem, bo politycy nerwowo reagują jak słyszą słowo marihuana - powiedziała Zielińska.
Na pytanie co przemawia za tym, by akurat teraz legalizować marihuanę, stwierdziła, że "w tej chwili jest poważny problem braku dostępności polskiej marihuany medycznej". - Mamy prawo, które pozwala na jej użycie, ale ta marihuana nie jest dostępna na rynku, a jeżeli jest, to jest bardzo droga, bo pochodzi z importu - powiedziała Zielińska.
W tym kontekście postawiła pytanie "dlaczego zatem polski rynek nie mógłby dostarczać medycznej marihuany". - Polska kiedyś była dużym producentem konopi i dziś nie wykorzystujemy swojego potencjału. Byłoby to możliwe, gdyby tylko zmienić prawo - stwierdziła Zielińska.
Na pytanie, czy gdyby marihuana była legalna, państwo miałoby też z tego interes skarbowy, zaznaczyła, że "tak, byłyby z tego podatki, a przede wszystkim młodzież nie kupowałaby produktów z szarej strefy". - Narkotykowe gangi nie zarabiałyby też na tym pieniędzy. Poza tym teraz mamy trudne czasy i trzeba przedsiębiorców czy hodowców wspierać - powiedziała Zielińska.