Trwa ładowanie...
d2hmk3u

Lech Wałęsa w „Die Zeit”: Jarosław Kaczyński sam nie wierzy w smoleński zamach

Były prezydent ostrzega w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Die Zeit”, że jeśli Europa nie znajdzie odpowiedzi na populizmy, to grozi nam wojna. Za populistów uważa m.in. Donalda Trumpa i Jarosława Kaczyńskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lech Wałęsa w „Die Zeit”: Jarosław Kaczyński sam nie wierzy w smoleński zamach
(WP.PL)
d2hmk3u

Lech Wałęsa widzi w obecnej sytuacji w Polsce analogie do USA, Francji i innych krajów zachodniej Europy, których społeczeństwa domagają się reform. Pojawia się pytanie - mówi były prezydent - dlaczego nam, demokratom nie udało się zapobiec niezadowoleniu społeczeństw? Jego zdaniem "demokraci nie znajdują odpowiedzi na populizm, demagogię, na kłamstwa polityków. Do władzy dochodzą grupy ludzi,którzy mataczą i kłamią", dlatego w Ameryce do władzy doszedł Donald Trump, a w Polsce Kaczyński, który zdaniem Wałęsy jest demagogiem.

Kaczyński "nie wierzy w zamach smoleński"

Były przywódca Solidarności wspomina współpracę z braćmi Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi w latach 90. Mówi, że z Lechem łączyły go zdecydowanie silniejsze więzy niż z Jarosławem oraz że Lech w każdej sytuacji, gdy trzeba było podejmować decyzję, konsultował się z bratem. Zdaniem Wałęsy zachowywali się oni jak "dwaj pracownicy bezpieki", z których jeden zawsze grał rolę dobrego ubeka, a drugi tego złego.

d2hmk3u

Pytany o spiskową wersję smoleńskiego zamachu, Wałęsa mówi, że jego zdaniem Jarosław Kaczyński w rzeczywistości nie wierzy w zamach. "Na to jest zbyt inteligentny. Trzeba być chorym, by wierzyć w te kłamstwa". Winą za katastrofę Wałęsa obarcza obu braci Kaczyńskich, tłumacząc, że do tak kompletnie nieprzygotowanej wizyty w ogóle nie powinno było dojść. Dlatego - tłumaczy - Jarosław Kaczyński ma poczucie winy, którą próbuje obarczać innych.

Potrzeba nowej idei europejskiej

Wałęsa stwierdza, że ludzie przestali wierzyć politykom i proponuje, by każdemu politykowi wszczepiać chip, na którym będzie dokładnie zapisane, co dany polityk mówi i co robi. Dzisiejsza technologia już przecież to umożliwia. Potrzebna jest też według Wałęsy instancja, która wyławiałaby kłamstwa populistów i która by alarmowała: "Kłamiesz! Oszukujesz! Jesteś demagogiem, a nie politykiem!".

Wałęsa widzi potrzebę stworzenia nowej europejskiej idei, którą w każdej chwili będzie można przeciwstawić populistom, gdyby ci mieli zdominować Europę. Podkreśla, że w przeciwnym razie grozi nam wojna.

d2hmk3u

Przywództwo w Europie należy do Niemiec

Wałęsa ocenia, że przywództwo należeć dziś powinno do Niemiec, jednak "Niemcy tkwią w dziwnym kompleksie, z którego nie potrafią wyjść. To jest rezultat ich historii, to hamuje każde działanie”. Uważa, że Niemcy są dziś zbyt powściągliwi, tymczasem to na nich właśnie spoczywa odpowiedzialność za losy Europy. Jeśli nie stawią jej czoła, to "przyszłe pokolenia będą ich tym obciążać bardziej niż za II wojnę światową”, ostrzega były przywódca Solidarności.

opr. Monika Sieradzka, Deutche Welle

Zobacz także:

Timmermans przyjaźnie o Polsce: "Jest częścią naszej wspólnej Europy"

Niemiecka prasa: To policzek nie dla Polski, tylko dla Kaczyńskiego

d2hmk3u

Podziel się opinią

Share
d2hmk3u
d2hmk3u
Więcej tematów