Lech Wałęsa ma przeprosić Henryka Jagielskiego. Jest decyzja Sądu Najwyższego
Lech Wałęsa musi przeprosić Henryka Jagielskiego. Sąd Najwyższy nie przyjął do rozpoznania skargi kasacyjnej pełnomocnika byłego prezydenta.
Koordynator ds. kontaktów z mediami Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Joanna Organiak poinformowała PAP, że Sąd Najwyższy wydał postanowienie o odmowie przyjęcia do rozpoznania skargi kasacyjnej pełnomocnika Wałęsy 18 czerwca. Odpis tego postanowienia trafił do stron 13 lipca.
- On się ośmieszył - powiedział Henryk Jagielski, komentując sprawę w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. - Byłem pewny, że wygram tę sprawę, gdyby było inaczej, to nie poszedłbym do sądu - dodał. Były opozycjonista podkreślił także, że "to nie on, a Wałęsa współpracował z SB, dlatego to były prezydent powinien się wstydzić".
Lech Wałęsa i Henryk Jagielski pracowali razem w Stoczni Gdańskiej w latach 70.
Zobacz wideo: Sławomir Nowak zatrzymany. Donald Tusk obrywa rykoszetem od wiceministra
Lech Wałęsa vs. Henryk Jagielski. Finał sprawy w sądzie
Przypomnijmy: 7 maja 2019 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku zdecydował, że Lech Wałęsa ma przeprosić byłego pracownika Stoczni Gdańskiej Henryka Jagielskiego za nazwanie go agentem Służby Bezpieczeństwa. Tym samym oddalono apelację pełnomocnika Wałęsy od wyroku sądu niższej instancji, który zapadł w lutym 2018 r.
Sąd Okręgowy w Gdańsku zdecydował wówczas, że były prezydent RP ma przeprosić Jagielskiego "za bezpodstawne oskarżenie" na Twitterze, na portalach gazeta.pl i dziennik.pl oraz listownie. Wałęsa został też zobowiązany do zapłacenia 15 tys. zł zadośćuczynienia powodowi.
Od tej decyzji Wałęsa złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.
Lech Wałęsa i spór o "Bolka"
Były prezydent od dawna mierzy się z oskarżeniami o współpracę z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że podpisy Lecha Wałęsy w teczce personalnej i teczce pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek" nie zostały podrobione.