Trwa ładowanie...
d3eyh6q

Lech Wałęsa kontra Henryk Jagielski. Jest decyzja sądu

Lech Wałęsa ma przeprosić byłego pracownika Stoczni Gdańskiej Henryka Jagielskiego za nazwanie go agentem Służby Bezpieczeństwa. Wyrok jest prawomocny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lech Wałęsa i Henryk Jagielski pracowali razem w Stoczni Gdańskiej
Lech Wałęsa i Henryk Jagielski pracowali razem w Stoczni Gdańskiej (Agencja Gazeta, Fot: Jakub Orzechowski)
d3eyh6q

Decyzję w sprawie podjął Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Oddalił tym samym apelację pełnomocnika Wałęsy od wyroku sądu niższej instancji, który zapadł w lutym 2018 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł wtedy, że b. prezydent RP ma przeprosić Jagielskiego "za bezpodstawne oskarżenie" na Twitterze, na portalach gazeta.pl i dziennik.pl oraz listownie. Wałęsa został też zobowiązany do zapłacenia 15 tys. zł zadośćuczynienia powodowi.

Sędzia podczas ogłaszania wyroku oceniał, że słowa Lecha Wałęsy były "lekkomyślne". - Każdy ma prawo się bronić, ale nie ma prawa naruszać tym samym dóbr innych osób - uzasadniał.

Jagielski domagał się przeprosin i 20 tys. zł zadośćuczynienia. W toku procesu przed sądem I instancji zarzucił Wałęsie także mówienie nieprawdy o jego przynależności do "jakiegoś dziwnego stowarzyszenia o zbrodniczym charakterze" oraz że "pobił kolegę w stoczni w latach 70.".

d3eyh6q

Zobacz także: Strajk nauczycieli. Szef KPRM Michał Dworczyk odpowiada Lechowi Wałęsie

Spór o "Bolka"

Lech Wałęsa i Henryk Jagielski pracowali razem w Stoczni Gdańskiej w latach 70. ub. wieku.

d3eyh6q

Przypomnijmy, sam były prezydent od dawna mierzy się z oskarżeniami o współpracę z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Instytut Pamięci Narodowej poinformował w ubiegłym roku, że podpisy Lecha Wałęsy w teczce personalnej i teczce pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek" nie zostały podrobione.

Efekt? Były lider Solidarności stwierdził, że "teczki Kiszczaka" zostały "sfałszowane w IPN". Na swoim profilu na Facebooku pisał niedawno, że doszło do "kryminału", którego - okłamując opinię publiczną - "dopuścił się Instytut".

Przeczytaj również: Burza wokół PRL-owskiego generała. Ostra wymiana zdań Wałęsy z Cenckiewiczem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3eyh6q

Podziel się opinią

Share
d3eyh6q
d3eyh6q
Więcej tematów