"Lech Kaczyński powinien odznaczyć prałata Jankowskiego"
W Gdańsku trwają przygotowania do obchodów 20. rocznicy strajków z maja i sierpnia 1988 r. "Solidarność" Stoczni Gdańsk chce, aby w trakcie tych uroczystości odznaczenie państwowe od prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymał ks. prałat Henryk Jankowski.
16.04.2008 19:50
Oprócz b. proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku na liście osób wytypowanych przez komisję zakładową Stoczni Gdańsk do odznaczeń państwowych znajduje się też 16 członków komitetu strajkowego w stoczni w maju i sierpniu 1988 r.
Księdzu Jankowskiemu należy się odznaczenie państwowe za całokształt jego działalności na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Zasługi prałata w latach 80. w tym względzie są niepodważalne. Jeśli zaś chodzi o maj i sierpień 1988 r., to ksiądz Jankowski wspierał wówczas strajkujących na duchu i odprawiał dla nich msze, a w samym kościele św. Brygidy mieściło się zaplecze strajku - powiedział wiceprzewodniczący stoczniowej "S", Karol Guzikiewicz.
Jak poinformował Wojciech Książek, członek Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność", które jest głównym organizatorem obchodów 20. rocznicy strajków w 1988 r., "Solidarność" Portu Gdańskiego ma natomiast wystąpić z inicjatywą przyznania odznaczenia państwowego abp. Tadeuszowi Gocłowskiemu.
Osobną listę osób, uczestników strajków sprzed 20 lat, rekomendowanych do odznaczeń państwowych, przygotuje także Zarządu Regionu Gdańskiego "S". Ma się na niej znaleźć m.in. przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w sierpniu 1988 r. Jacek Merkel.
Niewykluczone, że gdańska "S" zgłosi do odznaczeń państwowych liczne grono osób wspierających strajki w 1988 r. oraz doradców. Byli nimi wówczas m.in. Bogdan Borusewicz, Andrzej Celiński, Andrzej Gwiazda, Aleksander Hall, Andrzej Stelmachowski, Zbigniew Romaszewski, Jacek Taylor, Lech Wałęsa i Krzysztof Wyszkowski.
Organizatorzy obchodów rocznicy strajków w maju i sierpniu 1988 planują, że uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych miałaby miejsce 31 sierpnia pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku.
Uroczystości rocznicowe rozpocznie 28 kwietnia na Uniwersytecie Gdańskim wystawa fotograficzna poświęcona strajkom studenckim. 4 maja przewidziana jest kolejna ekspozycja "Młodzież z partią się rozliczy" przygotowana przez łódzki oddział IPN, poświęcona Niezależnemu Zrzeszeniu Studentów. Tego samego dnia odbędzie się też koncert kilku zespołów rockowych pt. "Maj Niezależnych", prowadzony przez Zbigniewa Hołdysa.
5 maja na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się debata "POD PRĄD - sens i nonsens nonkonformizmu 1988-2008" z udziałem m.in. przywódców strajku studenckiego na UG w maju 1988 r. - obecnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i posła PiS Przemysława Gosiewskiego.
Strajki robotników w maju i sierpniu 1988 przyczyniły się do rozpoczęcia rozmów "Okrągłego Stołu" i ponownego zalegalizowania "Solidarności" w kwietniu 1989 r.
W maju strajkowała Stocznia Gdańska oraz studenci Uniwersytetu Gdańskiego. W sierpniu solidaryzując się ze strajkującymi górnikami i szczecińskimi dokerami strajk zainicjowały załogi stoczni Gdańskiej i Północnej. Do strajku przystępowali m.in. robotnicy Gdańskiej Stoczni Remontowej oraz Portu Gdańskiego.