Trwa ładowanie...
d1t4djx
25-10-2006 10:10

Lech Kaczyński będzie zeznawał w procesie Lesiaka

Prezydent RP Lech Kaczyński
stawi się w środę w Sądzie Okręgowym w Warszawie, gdzie będzie
zeznawał jako świadek w procesie płk. Jana Lesiaka, oskarżonego w
sprawie inwigilacji prawicy przez UOP w latach 90. - poinformował
sąd.

d1t4djx
d1t4djx

Na wokandzie sądowej w środę rano widniała informacja, że prezydent ma zeznawać o godz. 10.00. To samo mówił wcześniej rzecznik sądu sędzia Wojciech Małek. Gdy sąd zaczął rozprawę o godz. 10.00, ogłosił, że prezydent nie stawił się na wyznaczoną godzinę. Sędzia Sławomir Machnio powiedział, że "w ostatniej chwili" sąd dostał informację, że Lech Kaczyński stawi się o godz. 13.00. Do tego czasu proces odroczono.

Tymczasem Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta przesłało PAP pismo z 16 października, w którym sekretarz stanu Robert Draba informuje wiceprezes sądu okręgowego Dorotę Tyrałę, że L. Kaczyński "wyraża wolę złożenia zeznań w charakterze pokrzywdzonego w dniu 25 października 2006 r. o godzinie 13.00". Potwierdzenie odbioru sędzi Tyrały nosi datę 19 października.

Tyrała pytała wcześniej 2 sierpnia pisemnie prezydenta, czy "zechce złożyć zeznania w niniejszej sprawie".

To pierwszy przypadek, gdy urzędujący prezydent RP stawi się osobiście w sądzie dla złożenia zeznań w roli świadka. Może on być pierwszym świadkiem w procesie Lesiaka, który będzie zeznawał jawnie. Dotychczas wszyscy politycy pokrzywdzeni w sprawie (m.in. premier Jarosław Kaczyński, Jan Olszewski, Antoni Macierewicz)
zeznawali za zamkniętymi drzwiami.

d1t4djx

Środowa rozprawa będzie pierwszą po tym, jak sąd ujawnił "szafę Lesiaka" i protokoły przesłuchań świadków z prokuratury. Stało się to po decyzji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o częściowym odtajnieniu akt (w tym także zeznań L. Kaczyńskiego).

L. Kaczyński w 1998 r. zeznawał o zamkniętym posiedzeniu rządu Hanny Suchockiej nt. zagrożeń bezpieczeństwa z lata 1993 r. - w którym brał on udział jako ówczesny prezes NIK. Zeznał, że szef UOP Jerzy Konieczny w swoim referacie mówił wtedy, że Jarosław Kaczyński "może zagrażać demokratycznemu przebiegowi wyborów". L. Kaczyński mówił też o próbie jego werbunku przez UOP w początku lat 90. Oświadczył także, że szef gabinetu prezydenta Lecha Wałęsy, Mieczysław Wachowski, "wielokrotnie chwalił się, że kontroluje WSI, aby w ten sposób kontrolować życie polityczne".

61-letni Lesiak - któremu grozi do trzech lat więzienia - nie przyznaje się do winy. Jest on jedynym oskarżonym w ujawnionej w 1997 r. głośnej sprawie inwigilacji, którą UOP miał prowadzić w latach 1991-1997 wobec polityków opozycyjnych wobec prezydenta Lecha Wałęsy i premier Hanny Suchockiej. Prokuratura zarzuca mu przekroczenie w latach 1991-1997 uprawnień, m.in. przez stosowanie "technik operacyjnych" i "źródeł osobowych" wobec legalnych ugrupowań.

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj