Ławrow ustawiony do pionu przez Polskę. Reakcja jest bezczelna
Nie spodziewamy się wizyty rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa na Radzie Ministerialnej OBWE w początkach grudnia w Łodzi. Stanowisko polskiego MSZ zostało notą dyplomatyczną przekazane do strony rosyjskiej - poinformował rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina. Na reakcję Rosji nie trzeba było długo czekać: "To niedopuszczalny atak na Federację Rosyjską" - czytamy w komunikacie.
W piątek agencja AFP, powołując się na źródła w polskiej prezydencji OBWE, podała, że Polska, która jest organizatorem spotkania ministrów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), zaplanowanego na początek grudnia, odmówiła szefowi rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi pozwolenia na wjazd do kraju. Informację po kilku godzinach potwierdził rzecznik MSZ.
- Nie spodziewamy się wizyty rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa na Radzie Ministerialnej OBWE w początkach grudnia w Łodzi. Stanowisko polskiego MSZ zostało notą dyplomatyczną przekazane do strony rosyjskiej - potwierdził rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
"Niedopuszczalny atak na Federację Rosyjską"
W sobotę prokremlowska agencja RIA Novosti opublikowała stanowisko rosyjskiego MSZ. "Decyzja Polski o odmowie Ławrowowi udziału w Radzie Ministerialnej OBWE w dniach 1-2 grudnia jest bezprecedensowa i prowokacyjna" – czytamy w komunikacie.
"Decyzja Warszawy o odmowie Ławrowowi udziału w Radzie Ministerialnej OBWE to niedopuszczalny atak na Federację Rosyjską, zwieńczenie całej polskiej 'antyprezydencji'. Decyzja jest niezgodna ze statusem jej przewodniczącego i narusza regulamin tej organizacji" – dodano w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.
Zamiast Ławrowa Rosję ma reprezentować Aleksander Łukaszewicz, który od 5 sierpnia 2015 roku pełni funkcję stałego przedstawicielstwa Federacji Rosyjskiej przy OBWE.
Jak tłumaczył rozmówca agencji AFP, od Rosji oczekuje się, że ta "wybierze członków swej delegacji zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami". Wyjaśnił też, że w skład tej delegacji nie powinny wejść "osoby objęte sankcjami przez Unię Europejską po nielegalnej agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego, włącznie z ministrem Ławrowem.
Chodzi o spotkanie kilkudziesięciu ministrów spraw zagranicznych z państw OBWE zaplanowane 1 i 2 grudnia w Łodzi.
Polska odmówiła wydania wiz
Ostatnio, w środę, rzecznik polskiego MSZ informował już, że Polska odmówiła wydania wiz członkom rosyjskiej delegacji OBWE, którzy mieli wziąć udział w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, zaplanowanej w Warszawie od 24 do 26 listopada.
"Członkowie delegacji mieli też usłyszeć, że ich przyjazd do Polski naruszyłby zasadę solidarności z Ukrainą. Decyzja dotyczy kilkunastu parlamentarzystów, którzy mieli przyjechać na trzydniową sesję rozpoczynającą się w Warszawie 24 listopada" - podawało radio RMF.
Głównym zadaniem powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego w celu realizacji celów OBWE, umacniania bezpieczeństwa i współpraca w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE tworzą parlamentarzyści z ponad 50 państw.
źródło: RIA Novosti / PAP / AFP / RMF FM / TASS
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski