Trwa ładowanie...

Lawina komentarzy po decyzji Izby SN ws. mandatu Mariusza Kamińskiego

"Kolejny eksces neosędziów, tym razem by ratować Kamińskiego" - komentuje decyzję Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN dr hab. Mikołaj Małecki z UJ. Ale politycy PiS triumfują. "Marszałek nie może wskazywać palcem, kto jest posłem, a kto nie" - uważa szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Mariusz KamińskiMariusz KamińskiŹródło: PAP, X
d32t7hl
d32t7hl

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła w piątek postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego.

Ale to izba SN nieuznawana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej za niezawisły sąd. A dokumenty w tej sprawie trafiły od marszałka Sejmu do powszechnie uznawanej Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. I możliwe, że odbędzie się zaplanowane na 10 stycznia posiedzenie ws. odwołania od wygaszenia mandatu Mariusza Kamińskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wąsik i Kamiński trafią za kratki? Ekspert wskazał scenariusz

Decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej wywołała lawinę komentarzy prawników i polityków.

d32t7hl

"Kolejny eksces neosędziów, tym razem by ratować Kamińskiego. Uchylenie postanowienia Marszałka nie ma mocy prawnej. Izba Pracy powinna uznać wszelkie działania neoizby za nieistniejące i dalej procedować w sprawie. Niezależnie od tego, skazani Kamiński i Wąsik nie są już posłami" - skomentował na portalu X dr hab. Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

"Nielegalna izba kontroli obsadzona uzurpatorami robi to, do czego została stworzona- chroni polityków PiS i utrwala bezprawie. Teraz zdecydowała się 'orzec' ws. byłego posła Kamińskiego bez akt. Skrajna impertynencja i poczucie bezkarności" - napisał na portalu X adwokat Michał Wawrykiewicz, współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy.

- Kompletnie to mnie nie interesuje, bo to nie jest sąd. Na orzeczenie sądu czekamy. Izba Pracy jest sądem w rozumieniu prawa unijnego. Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie jest sądem - powiedział w Sejmie wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski z PSL.

Błaszczak: Marszałek Sejmu nie może wskazywać palcem, kto jest posłem

Ale szef klubu PiS w Sejmie Mariusz Błaszczak podkreśla, że po decyzjach Sądu Najwyższego Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik "mogą pełnić funkcję posła".

d32t7hl

"Marszałek nie może wskazywać palcem, kto jest posłem, a kto nie, tak samo jak nie może wpływać na składy orzekające w sądach. Jeśli funkcja marszałka przerasta możliwości Szymona Hołowni zawsze może niecałe dwa lata, które zostały mu do końca rotacji spędzić na nagrywaniu filmów na YouTube. Tam radzi sobie znakomicie" - ironizuje Mariusz Błaszczak.

Krótki wpis ze zdjęciem Mariusza Kamińskiego zamieścił jego kolega Maciej Wąsik. Obaj zostali 20 grudnia skazani prawomocnie na dwa lata więzienia w związku z działaniami operacyjnymi związanymi z tzw. aferą gruntową z 2007 r.

d32t7hl

"Zwyciężymy!" - napisał Maciej Wąsik.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d32t7hl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32t7hl
Więcej tematów