Laurent Fabius: pojawiły się różnice zdań między Rosją a innymi krajami ws. Iranu
W ostatnich dniach pojawiły się "różnice w podejściu" między Rosją a innymi krajami z grupy 5+1, która negocjuje w Wiedniu z Iranem kwestie irańskiego programu nuklearnego - oświadczył francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius. Wyznaczony termin zakończenia tych negocjacji mija za dwa tygodnie.
- Do tej pory grupa 5+1 była homogeniczna, lecz przez ostatnich kilka dni moi przedstawiciele w negocjacjach zauważyli pewne rozbieżności w stanowiskach między pewnymi krajami grupy a naszymi rosyjskimi partnerami - powiedział szef francuskiej dyplomacji występując przed komisją spraw zagranicznych Zgromadzenia Narodowego (niższej izby francuskiego parlamentu).
Wyraził przy tym nadzieję, że rozbieżności te znikną.
Fabius nie ujawnił, czego owe rozbieżności dotyczą, ani które kraje nie zgadzają się z Rosją.
- Chcemy zachować jedność wśród grupy 5+1, ponieważ w taki sposób dochodziliśmy wcześniej do porozumienia - zaznaczył. Na koniec wskazał, że podczas trwającej obecnie kolejnej rundy negocjacji na razie niczego nie ustalono. - Żaden spośród głównych punktów nie został ustalony, a więc kwestia wzbogacania uranu, liczba wirówek, reaktor w Araku, jak podchodzimy do zakładów wzbogacania uranu w Fordo, jak przebiega kontrola międzynarodowa, w jaki sposób zostaną zniesione sankcje. Żadnej z tych spraw nie odhaczono - dodał.
Iran i sześć mocarstw (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) mają niespełna dwa tygodnie na osiągnięcie długoterminowego porozumienia w sprawie ograniczenia irańskiego programu atomowego. Termin, jaki sobie wyznaczyli, mija 20 lipca. Wtedy właśnie ma przestać obowiązywać wstępne porozumienie zawarte w ubiegłym roku.
Głównym problemem w negocjacjach jest zdolność Iranu do wzbogacania uranu, który zdaniem Zachodu może posłużyć Teheranowi do produkcji broni atomowej. Przedstawiciele tego kraju bronią się, argumentując, że ich program atomowy ma charakter pokojowy.
Iran i grupa sześciu mocarstw zawarły w listopadzie 2013 roku wstępne porozumienie w Genewie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części sankcji. Zgodnie ze swymi zobowiązaniami z Genewy Iran m.in. zaprzestał wzbogacania uranu do 20 proc. W odpowiedzi USA i UE zniosły niektóre sankcje wobec tego kraju.