ŚwiatLaureatem Pokojowej Nagrody Nobla została organizacja ICAN

Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została organizacja ICAN

Komitet w Oslo zdecydował. Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej. W jej skład wchodzą przedstawiciele ponad stu krajów.

Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została organizacja ICAN
Źródło zdjęć: © East News
Katarzyna Bogdańska

Nagroda została przyznana "za pracę w kierunku wskazywania katastrofalnych konsekwencji humanitarnych" stosowania broni jądrowej - ogłosił Norweski Komitet Noblowski.

ICAN lobbowała na rzecz przyjęcia w lipcu oenzetowskiego traktatu zakazującego broni atomowej, którego jednak nie poparło dziewięć mocarstw jądrowych.

Rzeczniczka Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) powiedziała, że jest dumna z przyznania tej koalicji Pokojowej Nagrody Nobla. Oceniła, że jest to dowód uznania dla wieloletniej pracy działaczy, głównie tzw. hibakusha.

Terminem hibakusha określa się osoby, które przeżyły zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki w Japonii w 1945 roku.

Zobacz, jak tegorocznego Pokojowego Nobla komentują dziennikarze WP:

Konkurencja była duża

Norweski komitet w tym roku otrzymał aż 318 kandydatur. Zwykle jednak decyzję podejmuje na podstawie wybranych kilkunastu z nich. Wszystkie informacje dotyczące nominacji, tak publiczne jak i prywatne, pozostają tajne przez 50 lat. Klauzula tajności zabrania również informowania samych nominowanych, nawet w prywatnych rozmowach.

Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla mogą zostać osoby i organizacje za działalność na rzecz światowego pokoju. Jako jedyna ze wszystkich nagród Nobla przyznawana jest przez organizację norweską.

Więcej pieniędzy dla noblistów

Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla otrzymają po 9 milionów koron (ok. 940 tys. euro) zamiast dotychczasowych 8 milionów koron (ok. 833 tys. euro).

Jeszcze do 2011 roku Nagroda Nobla wynosiła 10 mln koron, jednak w tym samym roku podjęto decyzję o obniżeniu jej wartości o 20 proc. Jak wówczas tłumaczono, kryzys finansowy w Europie niekorzystnie wpłynął na fundusze, z których wypłacane są nagrody.

"Wdrożyliśmy program na rzecz wzmocnienia finansów Fundacji Noblowskiej. Chociaż dalsze działania będą jeszcze potrzebne, sytuacja jest obecnie ustabilizowana" - oświadczyła Fundacja Noblowska.

Oszczędności dotknęły samą fundację, która zwolniła część pracowników, a także zaczęła mniej wydawać na organizację uroczystości wręczenia Nagrody Nobla.

Kwota pieniężna Nagrody Nobla zmieniała się w historii. Po raz pierwszy w 1901 roku wynosiła nieco ponad 150 tys. koron (co odpowiada dzisiejszym 8,4 mln koron).

Każdy z laureatów Nagrody Nobla 10 grudnia w rocznicę śmierci Alfreda Nobla oprócz nagrody pieniężnej otrzymuje także złoty medal oraz ręcznie zdobiony dyplom.

Kontrowersje wokół Pokojowego Nobla

Nie trzeba być świętym, by otrzymać nominację do pokojowej Nagrody Nobla. W ponad stuletniej historii tego wyróżnienia wielokrotnie byli do niego nominowani ludzie o mało pokojowych intencjach.

W 1935 roku kandydatem do pokojowej Nagrody Nobla został Benito Mussolini, włoski faszysta i dyktator.

W 1939 roku jednym z kandydatów był też Adolf Hitler a w 2002 roku jako kandydata zgłoszono amerykańskiego prezydenta Georga W. Busha, który prowadził już "pokojową misję" w Afganistanie.

Nie można tu nie wspomnieć o historii nominacji dla Ireny Sendlerowej. W czasie II wojny światowej wyprowadziła z warszawskiego getta ok. 2500 żydowskich dzieci i, zapewniając im fałszywe dokumenty, uratowała przed Holokaustem. Mimo nominacji nie została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

Nagroda została wówczas przyznana Alowi Gore’owi za działania na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Źródło: WP/PAP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (144)