Trwa ładowanie...

Łatuszka odsłania scenariusz Łukaszenki. "Migranci kierowani do Brześcia"

- Białoruski reżim obiera nowy kierunek i gromadzi migrantów w Brześciu – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Paweł Łatuszka. Były białoruski minister kultury i były ambasador we Francji i w Polsce twierdzi, że ma informacje o nowych działaniach i kolejnych ruchach planowanych przez białoruski reżim. Dyplomata zachęca też Zbigniewa Ziobrę, by polska prokuratura podjęła działania wobec Alaksandra Łukaszenki.

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje o zmuszaniu migrantów do marszu wzdłuż ogrodzenia przy granicy Ministerstwo Obrony Narodowej informuje o zmuszaniu migrantów do marszu wzdłuż ogrodzenia przy granicy Źródło: Twitter, fot: 16 Dywizja Zmechanizowana
d2mktz3
d2mktz3

- Uważam, że kolejnym kierunkiem, gdzie można oczekiwać eskalacji konfliktu, może być Brześć. Z informacji, które do mnie dotarły, wynika, że właśnie tam obecnie gromadzi się grupa migrantów. Jeden z największych hoteli w mieście - Intourist - jest przepełniony. Dostałem zdjęcia i nagrania wideo, które to potwierdzają. Działania Łukaszenki zakładają, by stwarzać problemy w różnych miejscach jednocześnie – mówi Paweł Łatuszka.

Dyplomata i były współpracownik Alaksandra Łukaszenki twierdzi, że miał dostęp do tajnego scenariusza białoruskiego reżimu, którego celem jest destabilizacja sytuacji w Polsce i całej Unii Europejskiej. – Reżim chce pokazać światu, że przy granicy z Polską cierpią ludzie. Oni rzeczywiście cierpią w związku z trudnymi warunkami pogodowymi i sytuacją, w jakiej się znaleźli, ale trzeba pamiętać, że to białoruski reżim ich tam skierował i zarządza tym planem, zazwyczaj nie pozwalając tym ludziom zawrócić – dodaje.

"Migranci są zmuszani do marszu wzdłuż ogrodzenia oddzielającego granicę" – poinformowało w piątek Ministerstwo Obrony Narodowej, oskarżając Mińsk o "instrumentalne traktowanie migrantów". Straż Graniczna przekazała, że w nocy białoruskie służby użyły zielonego lasera. "Zakładamy, że były to próby oślepienia naszych funkcjonariuszy i żołnierzy patrolujących granicę" – czytamy w komunikacie na Twitterze. Funkcjonariusze informują też o 223 próbach nielegalnego przekroczenia granicy.

Czarny scenariusz. "Mogą paść strzały"

Paweł Łatuszka twierdzi, że skrajny scenariusz białoruskiego reżimu przewiduje użycie wyszkolonych weteranów wojen w Afganistanie i Iraku. Według jego informacji byli oni przygotowywani do starć na polsko-białoruskiej granicy z użyciem broni. - Broń palna została już dostarczona na Białoruś. Według mojej wiedzy odbyło się to pod koniec października i na początku listopada. Wojskowe transportowce znajdowały się w Tadżykistanie, żeby sprowadzić m.in. zarekwirowaną broń amerykańską z wojny w Afganistanie – dodaje.

d2mktz3

- Jeśli Łukaszence nie uda się doprowadzić do przerwania ciągłości granicy siłą, z użyciem migrantów, wówczas mogą paść strzały. To jest w planie zatwierdzonym przez Łukaszenkę, dlatego tak ważne są szybkie reakcje i zdecydowane sankcje – podkreśla były białoruski minister.

Konieczna jedność Unii Europejskiej

Według Pawła Łatuszki dalszy rozwój sytuacji na polsko-białoruskim pograniczu będzie zależał przede wszystkim od tego, czy Unia Europejska zdecyduje się na ostrą odpowiedź i sankcje. - Jeżeli to będzie twarda postawa, która pokaże, że wszystkie kraje wspólnoty ze wsparciem Stanów Zjednoczonych i demokratycznego świata są razem przeciwko barbarzyńskim atakom, to można mieć nadzieję, że reżim zaprzestanie eskalacji na granicy z Polską, Litwą i Łotwą - mówi ekspert.

Były ambasador podkreśla, że rosyjskie agencje prasowe przewidują, że w najbliższym czasie Unia Europejska zdecyduje się jedynie na poszerzenie listy osób, które nie będą mogły wjechać na teren wspólnoty. - Jeżeli rzeczywiście tak będzie, to takie działania nie zatrzymają Łukaszenki. On będzie poszerzał tę agresję. Konieczne są mocne sankcje, nawet całkowite zamknięcie granic z Białorusią, do tego sankcje sektorowe, postawienie zarzutów Łukaszence, uznanie go za terrorystę i nieuznawanie jako głowy państwa – dodaje nasz rozmówca.

Łatuszka PAP
Według Pawła Łatuszki kolejne grupy migrantów gromadzą się obecnie w Brześciu Źródło: PAP, fot: Michał Zieliński

Paweł Łatuszka sugeruje też, że w tej sprawie bardziej zdecydowanie powinni działać także polska prokuratura i sam Zbigniew Ziobro jako prokurator generalny. - Myślę, że jest już wystarczająco dużo dowodów, by wszcząć sprawę karną przeciwko Łukaszence. To, co obecnie obserwujemy, to próba przymuszenia Unii do dialogu z reżimem. Z terrorystą nie można rozmawiać, dlatego konieczne jest, by Unia i cały demokratyczny świat postawiły szlaban przeciwko temu przestępcy.

d2mktz3

Pożyteczny idiota Putina

Łatuszka zwraca jednocześnie uwagę, że w ostatnich dniach działania białoruskiego dyktatora są wyśmiewane nawet przez rosyjską propagandę. – Z jednej strony Putin wykorzystuje Łukaszenkę jako pożytecznego idiotę do drażnienia Europy, ale z drugiej strony propaganda chce doprowadzić do całkowitego osłabienia jego pozycji w Rosji – wyjaśnia.

Wypowiedzi, które mają dowodzić kpin z białoruskiego dyktatora, dotyczą gróźb odcięcia gazu w Europie. – W jednym z czołowych programów politycznej rosyjskiej propagandy padły słowa, że Łukaszenko zapomniał o sprzedaniu gazociągu. To Rosja w rzeczywistości rozdaje karty w tej sprawie – tłumaczy Łatuszka.

W podobnym tonie wypowiada się również Franak Viačorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej. "Łukaszenko zagroził Unii Europejskiej zamknięciem rurociągu, ale to blef. Chce, żeby Europa z nim rozmawiała. Jeśli naprawdę by to zrobił, zaszkodziłby sobie i Rosji. Zazwyczaj, kiedy coś robi, na przykład uziemia lot Ryanaira, nie mówi o tym z wyprzedzeniem" - podkreślił w komentarzu umieszczonym na Twitterze.

Groźny scenariusz ws. Białorusi. Rzecznik rządu zdradza, co biorą pod uwagę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2mktz3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mktz3
Więcej tematów