Lasy Państwowe pod lupą specjalnego zespołu. Zajmą się m.in. zatrudnieniem Mateckiego
W tym tygodniu powołany zostanie zespół śledczych do spraw zbadania nieprawidłowości w Lasach Państwowych. Powstanie przy Prokuraturze Regionalnej w Krakowie. Śledczy mają zbadać m.in. kwestie wykorzystywania pieniędzy Lasów Państwowych w kampanii przez polityków Suwerennej Polski. Zajmą się m.in. wątpliwościami dotyczącymi zatrudnienia Dariusza Mateckiego – dowiaduje się WP.
W najbliższych dniach w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie powołany zostanie specjalny zespół śledczych, który kompleksowo ma zbadać nieprawidłowości w Lasach Państwowych. Wśród spraw, które trafią do śledczych, będą m.in. kwestie ujawnianych przez media nieprawidłowości finansowych czy możliwego wykorzystywania pieniędzy Lasów Państwowych na imprezy, podczas których – w czasie kampanii wyborczej - promowali się bliscy współpracownicy Zbigniewa Ziobry.
- Trafią tam wszystkie sprawy, o których przez ostatnie lata było głośno: wykupowanie billboardów w lasach, podejrzenie fikcyjnych umów o pracę i wiele innych nadużyć finansowych – mówi nasze źródło. Rozmówcy WP podkreślają, że specjalny zespół zbada również kwestię pracy Dariusza Mateckiego, bo według nowych władz Lasów Państwowych, polityk związany ze Zbigniewem Ziobrą był tam fikcyjnie zatrudniony.
Pod koniec listopada Prokuratura Okręgowa w Szczecinie poinformowała, że prowadzi postępowanie dotyczące "nieprawidłowości w zakresie zatrudniania" w 2023 r. w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, gdzie pracował Dariusz Matecki. Wartość szkody to co najmniej 160 tys. zł. - Składałem wyjaśnienia w tej sprawie w NIK, chętnie pójdę do sądu i powiem, co robiłem dla Lasów Państwowych – tak Matecki odpierał zarzuty w rozmowie z PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ziobro dostał prezent od koalicji? "Taki jaki chciał"
Bodnar: "Co najmniej 30 postępowań"
"Nieprawidłowości w Lasach Państwowych wymagają pilnego zbadania. W wyniku zawiadomień kierowanych przez różne podmioty, jednostki prokuratury w całym kraju prowadzą co najmniej 30 postępowań w tym zakresie" – przekazał w piątek Adam Bodnar.
Nowe władze Lasów Państwowych po serii przeprowadzanych audytów informowały, że w roku wyborczym budżet Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych wzrósł o blisko 1000 procent w stosunku do roku 2020, osiągając poziom ponad 14,6 mln złotych.
"Tylko do podmiotów gospodarczych związanych z tygodnikiem "Do Rzeczy" w latach 2020-2023 trafiło ponad 2 400 000 zł. W sumie w ciągu czterech lat, do mediów o głównie prawicowo-katolickim charakterze, telewizji publicznej oraz mediów spółki "Polska Press" trafiło z budżetu Lasów Państwowych ponad 26 milionów złotych. Doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa, są obecnie składane do prokuratury i obejmą 11 osób spośród byłych dyrektorów Lasów Państwowych i środowiska decyzyjnego firmy" – przekazano w komunikacie.
Szefem Prokuratury Regionalnej w Krakowie jest Mariusz Krasoń. To śledczy, który wygrał z prokuraturą za czasów Zbigniewa Ziobry. Sąd uznał, że karne delegacje prokuratorów w Polskę były bezprawne.
Przypomnijmy, ówczesny Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski po krytycznych słowach Krasonia na temat działań Zbigniewa Ziobry, za karę wysłał go na trzy półroczne delegacje, w tym na jedną do Wrocławia, mimo że ten opiekował się chorymi rodzicami.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski