Trwa ładowanie...

Łapiński: prezydent nie będzie wywierał nacisku ws. gen. Kraszewskiego. Macierewicz też nie powinien

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Łapiński twierdzi, że Andrzej Duda nie zamierza wywierać żadnego wpływu na urzędników w kwestii generała Kraszewskiego, któremu odebrano dostęp do informacji niejawnych. W rozmowie na antenie radiowej „Trójki” rzecznik prezydenta skomentował również m.in. sprawę dymisji Antoniego Macierewicza.

Share
Łapiński: prezydent nie będzie wywierał nacisku ws. gen. Kraszewskiego. Macierewicz też nie powinien
Źródło: PAP, fot: Tytus Żmijewski
d4dr9vu

Łapiński podkreślił, że gen. Kraszewskiemu przysługuje odwołanie do wyższej instancji, "podobnie jak niegdyś Antoni Macierewicz".

- Decyzja SKW to wyrok pierwszej instancji, więc generał ma prawo do odwołania. Procedura odwoławcza może trwać do 3 miesięcy od apelacji – tłumaczył.

Rzecznik prezydenta odniósł się także do słów byłego szefa MON Antoniego Macierewicza, który na łamach „Gazety Polskiej” stwierdził, że odsunięcie gen. Kraszewskiego odbyło się „na podstawie bardzo szczegółowego badania” i „był ogromny polityczny nacisk, aby od badania zagrożeń związanych z osobą gen. Kraszewskiego odstąpić”.

d4dr9vu

- Macierewicz nie powinien wywierać nacisku na urzędników i opinię publiczną. Prezydent jest przekonany, że decyzja w sprawie generała zapadnie w oparciu o przepisy prawa i dostępne dokumenty – podkreślił.

Duda spokojny po dymisji Macierewicza

Łapiński zabrał również głos na temat kontrowersji, które wzbudziło odwołanie Macierewicza ze stanowiska ministra obrony narodowej.

- Ta zmiana odbyła się w pełnym porozumieniu z premierem i na jego wniosek. Wiadomo też, że Mateusz Morawiecki konsultował je z liderami obozu rządzącego. Prezydent na krytykę części wyborców reaguje spokojnie – oznajmił.

Zdaniem rzecznika prezydenta, współpraca Andrzeja Dudy z następcą Macierewicza, Mariuszem Błaszczakiem, układa się dobrze.

d4dr9vu

- Prezydent jest pełen dobrej woli i chęci współpracy z Błaszczakiem. Kwestia systemu kierowania armią będzie przedmiotem rozmów między prezydentem, szefem BBN oraz prezydentem – tłumaczy.

Rzecznik prezydenta skomentował również fakt, że Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w ordynacji wyborczej. Jak twierdzi Łapiński, "prezydent miał wątpliwości co do pierwszej wersji ustawy, jednak po wprowadzeniu poprawek, na których mu zależało, zdecydował się ją podpisać".

d4dr9vu

Podziel się opinią

Share
d4dr9vu
d4dr9vu
Więcej tematów