Trwa ładowanie...
d4e7rx8

Łapiński: nowe kryteria dotyczące sieci szpitali

Do końca czerwca zostaną ustalone kryteria funkcjonowania krajowej sieci szpitali publicznych - poinformował w sobotę minister zdrowia Mariusz Łapiński.

Share
d4e7rx8

Minister przyjmował w sobotę w Olsztynku pacjentów jako lekarz. W Olsztynie, jako szef resortu zdrowia, rozmawiał o problemach systemu opieki zdrowotnej z przedstawicielami samorządów lekarskiego, pielęgniarskiego i aptekarskiego oraz z przedstawicielami Konwentu Starostów, Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich i Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Kasy Chorych.

Termin opracowanie kryteriów funkcjonowania sieci to koniec czerwca, dopiero po ich opracowaniu samorządy będą wnioskowały, by włączyć szpital do sieci - powiedział minister w Olsztynie.

Dodał, że do czasu opracowania kryteriów nie można powiedzieć, ile i jakie szpitale znajdą się w sieci i ilu mieszkańców taka placówka będzie obsługiwać.

Musi istnieć sieć szpitali publicznych, które nie zostaną sprywatyzowane. Nie mogą upaść, bo one gwarantują bezpieczny i bezpłatny dostęp pacjenta do lecznictwa szpitalnego, co jest obowiązkiem państwa - tłumaczył minister.

d4e7rx8

Według Łapińskiego, w najtrudniejszej sytuacji znajdzie się województwo dolnośląskie. Już dzisiaj widać, że jest tam dramatyczna sytuacja wynikająca z nadmiaru szpitali, które budowano z myślą o zagrożeniu wojną. Nie wszystkie szpitale będą miały szanse się utrzymać - powiedział Łapiński.

Według niego szpitale, które nie znajdą się w krajowej sieci, będą mogły przekształcić się w zakłady opiekuńczo-lecznicze albo sprywatyzować się i zakontraktować usługi w funduszu ochrony zdrowia.

Wcześniej minister przyjmował pacjentów jako zwykły lekarz w przychodni rejonowej w Olsztynku. Chorzy musieli poczekać jednak na niego blisko dwie godziny. Zapowiadany na godz. 12 minister przyjechał przed godz. 14. (an)

d4e7rx8

Podziel się opinią

Share
d4e7rx8
d4e7rx8
Więcej tematów