Lany Poniedziałek 2024. Mandat za oblewanie wodą w Śmigusa-dyngusa. Kiedy?
Poniedziałek Wielkanocny, ze względu na praktykowaną w tym dniu tradycję oblewania wodą, nazywany jest Lanym Poniedziałkiem lub Śmigusem-dyngusem. Praktykowanie popularnego zwyczaju powinno jednak odbywać się w sposób wyważony - w przeciwnym wypadku oblewanie wodą może zakończyć się mandatem.
28.03.2024 | aktual.: 28.03.2024 13:51
Poniedziałek Wielkanocny w 2024 roku wypada 1 kwietnia. Oznacza to, że tegoroczny Śmigus-dyngus zbiegnie się z datą święta żartów, czyli Prima aprilis. Jak wskazują prognozy, pogoda w tym dniu ma sprzyjać praktykowanemu przez wiele osób zwyczajowi polewania się wodą. Ten warto jednak kultywować z głową - w niektórych przypadkach oblewanie wodą może zostać ukarane.
Mandat za oblewanie wodą w Lany Poniedziałek
Zwyczaj polewania się wodą był znany już w czasach przedchrześcijańskich. Ówczesne ludy wiązały go z nadejściem wiosny oraz zachodzącymi w przyrodzie zmianami. W chrześcijaństwie natomiast oblewanie się wodą jest uznawane za symbol oczyszczenia. Obecnie tradycję tę najczęściej traktuje się jako formę zabawy. Warto wiedzieć, więc kiedy może ona zostać uznana za wykroczenie a w szczególnych przypadkach - nawet za przestępstwo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przypomina Policja za pośrednictwem swojej strony internetowej, "w przypadku przekroczenia zasad tradycji Lanego Poniedziałku - tzn. oblewania wodą osób, które sobie tego nie życzą, pojazdów w ruchu itp. - policjanci będą zmuszeni zastosować środki przewidziane w Kodeksie Wykroczeń, czyli postępowanie mandatowe lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu. Należy pamiętać, że czyn taki może być zakwalifikowany również jako przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej innej osoby, gdzie sprawca może odpowiadać karnie".
Mandat za Lany Poniedziałek. Kara może sięgać tysięcy złotych
Wysokość mandatu za oblewanie wodą, zależy od klasyfikacji czynu. W przypadku, gdy oblana zostanie osoba, która tego sobie nie życzy, sprawca może zostać ukarany grzywną, której wysokość sięga 500 złotych. Wlanie wody do czyjegoś domu lub mieszkania, oblanie pojazdów, a także rowerzystów i samochodów będących w stanie ruchu, jest zagrożone tą samą karą.
Większe kary mogą zostać zasądzone w przypadku, gdy oblanie osoby lub przedmiotu doprowadziło do uszkodzenia mienia. W przypadku, gdy wybryk ten znajdzie finał w sądzie, nakazane może zostać zadośćuczynienie, którego wartość może przekroczyć kilka tysięcy złotych.