Polska"Lalka" i "Oda do młodości" na maturze z polskiego

"Lalka" i "Oda do młodości" na maturze z polskiego

"Sen jako sposób przedstawienia postaci literackiej na podstawie 'Lalki' Prusa" oraz "Młodzi i ich stosunek do pokolenia ojców w 'Odzie do młodości' Mickiewicza" - to, według abiturientów, tematy esejów do wyboru, które pisali tegoroczni maturzyści na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

"Lalka" i "Oda do młodości" na maturze z polskiego
Źródło zdjęć: © PAP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9921217,kat,32834,galeriazdjecie.html )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9921217,kat,32834,galeriazdjecie.html )
Matura 2008

Abiturienci musieli także rozwiązać test na czytanie ze zrozumieniem, odnoszący się do publicystycznego tekstu o blogach autorstwa Igora Jankego z "Rzeczpospolitej".

Egzamin z polskiego można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. 92,5% tegorocznych maturzystów zdecydowało się zdawać egzamin z polskiego na poziomie podstawowym. 7,5% wybrało poziom rozszerzony.

"Analiza i interpretacja opowiadania Mrożka 'Lolo'" - to, według abiturientów, jeden z tematów esejów do wyboru, które pisali tegoroczni maturzyści na poziomie rozszerzonym. Piszący ten temat mieli zwrócić uwagę m.in. na sposób kreacji bohaterów i uniwersalny charakter tego opowiadania.

W drugim temacie - według maturzystów - trzeba było porównać postawę wobec języka w powieści "Kamień na kamieniu" Wiesława Myśliwskiego i w jednym z wierszy Tadeusza Różewicza, cytowanym w arkuszu egzaminacyjnym.

Abiturienci musieli także rozwiązać test na czytanie ze zrozumieniem, odnoszący się do tekstu Czesława Miłosza o literaturze przed 1939 rokiem.

Egzamin na poziomie podstawowym trwał 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut. Oba rozpoczęły się o godzinie 9.

Matura z polskiego przebiegła spokojnie. Do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie dotarły żadne sygnały o zakłóceniach - poinformował dyrektor CKE Marek Legutko.

Nie mieliśmy żadnych meldunków, by miały miejsce niespodziewane wydarzenia, które zakłóciłyby lub uniemożliwiły uczniom spokojne pisanie egzaminu - powiedział Legutko. Podkreślił, że szkoły mają obowiązek zgłaszania do okręgowych komisji egzaminacyjnych wszystkich problemów, przekazywanych dalej do CKE.

We Wrocławiu z powodu awarii prądu w północnej części miasta na półtorej godziny stanęły rano tramwaje na 5 trasach i dyrektorzy trzech liceów rozważali możliwość opóźnienia rozpoczęcia egzaminu o 15 minut. Mimo utrudnień, matury we wrocławskich liceach ruszyły o czasie.

Nie było też sygnałów o spóźnieniach uczniów spowodowanych awarią. Odnotowaliśmy tylko jeden przypadek spóźnienia - powiedział dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu, Wojciech Małecki.

Na Podlasiu, w ramach "pogotowia antystresowego", studenci Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku rozdali w poniedziałek przed egzaminem maturzystom 10 tys. żółtych, uśmiechniętych piłeczek z hasłem "Powodzenia na maturze!".

Akcją objęto łącznie kilkanaście miast w województwie podlaskim. Ok. 150 studentów odwiedziło głównie swoje macierzyste szkoły ponadgimnazjalne, m.in. w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Augustowie, Mońkach i Grajewie.

Jak powiedziała dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, Grażyna Złocka-Korzeniewska, maturzyści nie wnosili jednak piłeczek do sali egzaminacyjnej, wcześniej zostawili je w sekretariacie lub schowali w plecakach. Zgodnie z przepisami, podczas egzaminu maturzyści nie mogą mieć przy sobie maskotek, telefonów komórkowych, jedzenia ani picia.

Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 440 tys. uczniów. Sesja egzaminów pisemnych rozpoczęła się w poniedziałek, potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 31 maja.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)