Kwesta na odnowienie zabytków cmentarza w Lublinie
Już po raz 24. odbywa się w tym roku kwesta na rzecz odnowy zabytkowych grobowców na najstarszym cmentarzu w Lublinie, przy ul. Lipowej. Dzięki zebranym w latach ubiegłych pieniądzom odremontowano prawie 240 grobów.
31.10.2010 | aktual.: 31.10.2010 14:48
Zbiórka trwa od soboty, pierwszego dnia zebrano ponad 9,5 tys. zł. Kwestowało około 70 osób, głównie młodzież. - W niedzielę wśród kwestujących jest więcej znanych twarzy, ale apelujemy o liczniejszy udział ludzi kultury - powiedział organizator zbiórki, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina Stanisław Santarek.
W ubiegłym roku zbiórka przyniosła niespełna 63 tys. zł. Wyremontowano za te pieniądze sześć zabytkowych grobowców z najstarszej części cmentarza. Łącznie dzięki pieniądzom ze społecznych zbiórek komitet odnowił już 239 nagrobków. - Systematycznie odnawiamy kolejne sektory cmentarza, mamy jeszcze wiele pracy - dodał Santarek.
Lubelski cmentarz przy ul. Lipowej, nazywany dawniej "pod Lipkami" należy do najstarszych w kraju. Ma wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter. Pochowani są tu katolicy, prawosławni i ewangelicy. Na cmentarzu są dwie kaplice - katolicka i prawosławna. Swoje groby mają tu m.in. kaznodzieja ks. Piotr Ściegienny, poeta Józef Czechowicz, powieściopisarz Klemens Junosza Szaniawski.
Cmentarz został założony w końcu XVIII wieku, daleko poza ówczesnymi granicami Lublina. Z biegiem lat nekropolia znalazła się w centrum miasta. W najstarszej części cmentarza znajduje się około tysiąca grobów z XIX wieku, z których większość wymaga odnowienia. Zostały zbudowane przeważnie z nietrwałego piaskowca i wapienia.