Trwa ładowanie...

Kwatery, w których mieszkał Adolf Hitler skarbem Lasów Państwowych

Wilczy Szaniec, czyli teren na którym mieszkał Adolf Hitler w 2017 roku wróciły pod władanie Lasów Państwowych. Od tego momentu jednostka państwowa zarobiła miliony złotych.

Share
Kwatery, w których mieszkał Adolf Hitler skarbem Lasów Państwowych
Źródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
d49mqbw

Lasy Państwowe nadzorują kwatery Hitlera

Lasy Państwowe w 2012 roku oddały w dzierżawę Wilczy Szaniec - teren na którym swoje kwatery posiadał Adolf Hitler. Dzierżawca zobowiązał się do dbania o liczący ponad 240 ha teren. Warunkiem podpisanej umowy było również przekazywanie przez inwestorów części zysków na rzecz jednostki państwowej. Niestety żaden z tych zapisów nie był respektowany, dlatego Lasy Państwowe rozpoczęły wieloletnią batalię o odzyskanie władzy nad wartościowym terenem. Było o ważne, ponieważ zgodnie z obowiązującą umową dzierżawca miał prawo do korzystania z tych terenów przez 20 lat od dnia podpisania stosownych dokumentów. Lasy Państwowe sukces osiągnęły w kwietniu 2017 roku.

Adolf Hitler przyciąga turystów

2018 rok jest pierwszym, podczas którego Lasy Państwowe są wyłącznym zarządcą terenów kwater Adolfa Hitlera. Już teraz wiadomo, że w bieżącym roku Wilczy Szaniec odwiedziło 270 tys. turystów, a Lasy Państwowe wzbogaciły się dzięki nim o 3,5 mln zł. Warto dodać, że dotychczasowy dzierżawca przekazywał państwu zaledwie 500 tys. zł z racji dochodów za sprzedaż biletów wstępu (o ile w ogóle to robił). Kwatery, w których mieszkał Adolf Hitler zostały objęte nadzorem Ośrodka Edukacji Historyczno-Przyrodniczej „Wilczy Szaniec”. Instytucja ta zarządza całym terenem. Wiadomo również, że znaczną część zysków z działalności na obszaru Wilczego Szańca Lasy Państwowe przeznaczą na renowację terenów, ponieważ w ostatnich latach ta kwestia była bardzo zaniedbywana.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d49mqbw

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49mqbw
d49mqbw
Więcej tematów