Kwaśniewski w Wielkiej Brytanii
Prezydent Aleksander Kwaśniewski rozpoczął dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii. Wraz z innymi
centrolewicowymi i lewicowymi przywódcami weźmie udział w
konferencji "Progressive Governance" (Postępowego Rządzenia),
poświęconej wyzwaniom, jakie niesie globalizacja.
13.07.2003 | aktual.: 13.07.2003 20:17
"Gdyby nas zapytać z naszej perspektywy o najważniejsze problemy, to bym powiedział, że na pewno jest to bezpieczeństwo, a z tym związana jest skuteczna walka z terroryzmem. Na pewno jest to też rosnąca niesprawiedliwość społeczna, która przejawia się nie tylko w relacjach między krajami biednymi a zamożnymi, do których my dążymy, ale także wewnątrz państw, także w Polsce" - powiedział Kwaśniewski, zapytany o najważniejsze dla Polski globalne problemy, które będą poruszane na szczycie.
Kwaśniewski powiedział, że ideą spotkania jest dyskusja o tym, "co zrobić, żeby lepiej rządzić, co robić, żeby skuteczniej rozwiązywać problemy współczesnego świata".
Udział w szczycie potwierdziło 14 szefów państw i rządów. W tym roku na konferencji wzmocniona będzie reprezentacja Europy Środkowej. Podczas poprzedniego szczytu tę część Europy reprezentował tylko polski prezydent, a obecnie będą tu również premierzy Węgier, Czech i Rumunii.
Oprócz nich i premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira w szczycie wezmą udział także m.in. premierzy Kanady, Szwecji, Nowej Zelandii, Etiopii, kanclerz Niemiec oraz prezydenci Brazylii, RPA, Argentyny i Chile.
Szczyt przygotowywały grupy robocze, które pracowały przez kilka miesięcy. Przedstawiciele Polski wchodzili w skład grup zajmujących się zagadnieniami związanymi z usługami publicznymi, migracją, przestępczością i strukturami kryminalnymi, terroryzmem i problemami związanymi z bronią masowego rażenia.
Kanadyjski zespół przygotował na szczyt materiał do dyskusji, w którym - jak powiedział Siwiec - choć nie wprost, ale padła propozycja zalegalizowania prawa do ataku wyprzedzającego, czyli wojny prewencyjnej. Według Siwca to rewolucyjna propozycja.
Przed szczytem pracowały także grupy eksperckie, które przygotowały raporty m.in. na temat reformy usług publicznych, nowych państw opiekuńczych oraz migracji i integracji.
Spotkania "Progressive Governance" odbywają się od 1999 r. Ich celem jest wypracowanie wspólnej wizji perspektywicznego rządzenia i wzajemna wymiana doświadczeń. Ostatnia taka konferencja odbyła się w Sztokholmie.