Kwaśniewski w Brukseli: Polska na czas w UE
Aleksander Kwaśniewski oświadczył w poniedziałek na wstępie swojej dwudniowej wizyty w Brukseli, że
problemy z budżetem nie zaszkodzą jakości polskich przygotowań do członkostwa w Unii Europejskiej.
Prezydent odwiedził Belgię z okazji otwarcia festiwalu "Europalia 2001 Polska".
Jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości zostaną podjęte odpowiednie kroki zmierzające do zwiększenia przychodów i zaciśnięcia pasa, żeby w pełni zapanować nad sytuacją budżetową - powiedział prezydent na spotkaniu z przedsiębiorcami w siedzibie Federacji Przedsiębiorstw Belgijskich (VBO/FEB).
Jestem pewien, że nowo utworzony rząd przyspieszy trwające przygotowania i podejmie wszelkie wysiłki, żeby zakończyć negocjacje zgodnie z deklaracjami szczytów w Nicei i w Goeteborgu - mówił Kwaśniewski.
Kto jest przeciwko UE, niech pozostanie na ławach opozycji - dodał, nawiązując do pytań dziennikarzy o możliwość koalicji SLD-UP z Samoobroną. SLD-UP stawia sobie za główny cel wejście Polski do UE i pod tym kątem muszą być poszukiwani partnerzy koalicyjni: kto bardziej za Europą - tym bardziej pożądany, kto nie jest za Europą - nie jest pożądany, kto przeciwko Europie - niech zostanie na ławach opozycji - wyjaśnił.
Prezydent Kwaśniewski podkreślił, że - według niego - w decydującej fazie negocjacji członkowskich z UE i w czasie referendum w tej sprawie być może lepiej mieć eurosceptyków w parlamencie niż poza nim. Dodał, że w Polsce jest dwukrotnie więcej zwolenników niż przeciwników członkostwa w UE i że wśród młodzieży ta przewaga jest znacznie większa.
Prodi uważa, że wynik wyborów w Polsce jest satysfakcjonujący - wygrała partia, która opowiada się za integracją europejską. Zdaniem szefa Komisji Europejskiej, negocjacje Polski z Unią nie ulegną zahamowaniu, będą przeprowadzane "w dotychczasowym tempie" i zakończą się w 2002 r., tak aby dwa lata później, w roku 2004, Polska mogła uczestniczyć w "europejskich wyborach".
Szczyt UE w Goeteborgu opowiedział się w czerwcu 2001 roku za zakończeniem negocjacji z najlepiej przygotowanymi kandydatami do końca 2002 roku, tak aby mogli oni uczestniczyć jako pełnoprawni członkowie w wyborach do unijnego parlamentu w czerwcu 2004 roku.
Prezes VBO/FEB Gui de Vaucleroy, powiedział, że belgijski biznes wierzy w dalszy pozytywny rozwój polskiej gospodarki. Mamy nadzieję, że rząd polski będzie nadal prowadził politykę gospodarczą jasno nakierowaną na wolny rynek - podkreślił de Vaucleroy.
3 października, w Palais des Beaux-Arts, król Belgów Albert II i prezydent Kwaśniewski otworzą główną wystawę festiwalu "Europalia 2001 Polska" - "Przedwiośnie, Polska 1880-1920".
W ramach imprezy Bruksela i inne miasta Belgii, a także Luksemburg i Strasburg będą gościły polskich artystów. Odbędą się koncerty, przedstawienia teatralne, będą też prezentowane dzieła plastyczne. (and)(mk)