Trwa ładowanie...
d2odqi5

Kwaśniewski kontra "Życie" - apelacja 14 lutego

Na 14 lutego wyznaczono termin rozprawy apelacyjnej od wyroku I instancji, nakazującego dziennikowi Życie przeprosiny Aleksandra Kwaśniewskiego za sugestie jego wspólnych wakacji z rosyjskim szpiegiem Władimirem Ałganowem.

d2odqi5
d2odqi5

W sierpniu 1997 r. Życie doniosło, że między 5 a 15 sierpnia 1994 r. obecny prezydent - wówczas lider SLD - spędzał wakacje razem z Ałganowem w ośrodku "Rybitwa" w Cetniewie. W artykule pt. "Wakacje z agentem" jego autorzy Rafał Kasprów i Jacek Łęski powoływali się na świadków oraz rachunki Kwaśniewskiego i Ałganowa za pobyt. Kwaśniewski pozwał gazetę do sądu - był to pierwszy w Polsce proces cywilny, wytoczony prasie przez urzędującego prezydenta.

22 maja 2000 r. warszawski Sąd Okręgowy wydał wyrok. Uwzględnił główną część pozwu i nakazał Życiu przeproszenie Kwaśniewskiego za "nieprawdziwe treści" sugerujące jego kontakty z Ałganowem. Gazeta nie musi jednak wpłacać 2,5 mln zł dla powodzian, jak chciał prezydent. Sąd odrzucił to żądanie pozwu uznając, że przeprosiny są adekwatne do takiego naruszenia dóbr osobistych.

W apelacjach, złożonych we wrześniu 2000 r., adwokaci Życia domagają się uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia. Są dwie apelacje - jedna w imieniu wszystkich pozwanych, druga autorstwa pełnomocnika Kasprowa. Apelacje zarzucają sądowi błędy w ustaleniach faktycznych i naruszenie procedury prowadzące do nieprawidłowej oceny dowodów.(an)

d2odqi5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2odqi5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj