Kwaśniewski, Cimoszewicz, Obama "zasłużonymi dla tolerancji"
B. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. premier Włodzimierz Cimoszewicz, prezydent USA Barack Obama oraz królowa Jordanii Rania - to niektórzy z nagrodzonych w tym roku medalem "Zasłużony dla Tolerancji". Nagrody przyznaje istniejąca od 1993 r. Fundacja Ekumeniczna "Tolerancja".
Włodzimierz Cimoszewicz otrzymał medal za łączenie wierności własnym przekonaniom z umiejętnością wzniesienia się ponad podziałami politycznymi. Przewodniczący Rady Społecznej Fundacji Jerzy Wiatr podkreślił, że Cimoszewicz był "pierwszym i ostatnim zarazem" premierem, w którego rządzie znajdowali się przedstawiciele wychodzący z innego obozu politycznego - Andrzej Bączkowski i Tadeusz Zieliński.
Odbierając medal Cimoszewicz powiedział, że Polacy mogą być dumni z tego, co osiągnęły poprzednie pokolenia. - Ale musimy mieć także przekonanie, jak wiele jeszcze jest przykładów tego, co nie powinno mieć miejsca - zauważył. - Czy nie jest paradoksem, że prokuratura odmawia prowadzenia postępowania w sprawie antyżydowskich wyzwisk na stadionie mówiąc, że jest to część folkloru towarzyszącego takim imprezom? - pytał.
Aleksandra Kwaśniewskiego nagrodzono m.in. za wkład w pojednanie polsko-ukraińskie oraz za to, że potrafił wyrazić skruchę za zbrodnię popełnioną na Żydach w Jedwabnem, co "wymagało moralnej, obywatelskiej i cywilnej odwagi". Wiatr podkreślił także jego wkład w opracowanie i realizowanie zapisów preambuły polskiej konstytucji z 1997 r., w której znalazł się zapis "my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej".
Specjalną nagrodę przyznano prezydentowi Barackowi Obamie. Jak powiedział Józef Pinior z Rady Społecznej Fundacji, stało się tak dlatego, gdyż Obama jest symbolem nadziei, jaką współczesny świat pokłada w sile demokracji oraz "widomym symbolem przełamywania wiekowych barier etnicznych i rasowych, co zwykłym ludziom na całym świecie daje poczucie, że można pokonać stereotypy i nietolerancję". Medal w imieniu Obamy odebrał radca ds. politycznych w ambasadzie amerykańskiej w Warszawie Daniel Sainz.
W laudacji królowej Jordanii Ranii podkreślono, że dzięki niej powstała nowa generacja kobiet w całym świecie arabskim. Medal prawdopodobnie będzie przekazany za pośrednictwem przedstawicieli polskiej placówki dyplomatycznej w Jordanii.
Nagrodzony został także pracujący w muzeum Auschwitz-Birkenau ks. Manfred Deselaers z Niemiec, autor książki "Dialog u progu Auschwitz". Polonijna nagroda przypadła w tym roku Sigmundowi Rolatowi z USA, przewodniczącemu Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków. Nagrody zespołowe przyznano Stowarzyszeniu "Kuźnica" oraz Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP.
Medale "Zasłużony dla Tolerancji" wręczono po raz jedenasty. Są wręczane osobom szczególnie zasłużonym w działalności na rzecz zwalczania przejawów nacjonalizmu, szowinizmu i antysemityzmu oraz dla budowania stosunków międzywyznaniowych i narodowościowych na zasadach równoprawności.
Wśród nagrodzonych w ubiegłych latach byli m.in. Jerzy Giedroyc, Jacek Kuroń, Chrześcijańska Akademia Teologiczna, Fundacja im. Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Józef Oleksy, Krzysztof Teodor Toeplitz, Andrzej Zoll i Barbara Skarga.