PolskaKwaśniewska: jestem za kompetencją w polityce

Kwaśniewska: jestem za kompetencją w polityce

Zdecydowałam się poprzeć prof. Alicję Chybicką, która kandyduje do senatu, ponieważ zależy mi, by w parlamencie było jak najwięcej kompetentnych kobiet - przekonuje Jolanta Kwaśniewska. Prof. Chybicka deklaruje, że w senacie walczyć będzie o prawa dzieci.

Kwaśniewska: jestem za kompetencją w polityce

Prof. Alicja Chybicka - onkolog dziecięcy, kierowniczka Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu i prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego - startuje w wyborach do senatu z list Platformy Obywatelskiej jako kandydatka niezależna.

W czwartek na konferencji prasowej była Pierwsza Dama, szefowa Fundacji "Porozumienie bez Barier" Jolanta Kwaśniewska poinformowała, że udzieliła prof. Chybickiej swojego poparcia. - Byłabym ogromnie szczęśliwa, gdyby i w sejmie, i w senacie znalazło się jak najwięcej kompetentnych kobiet - mówiła.

Przypomniała, że w tegorocznych wyborach po raz pierwszy obowiązywać będzie ustawa kwotowa, która gwarantuje kobietom 35% miejsc na listach. Jednak - jak zauważyła - panie często umieszczane są na dalszych miejscach i mają niewielkie szanse na sukces. - Dlatego z ogromną przyjemnością wspieram startujące w wyborach kobiety - zaznaczyła.

Kwaśniewska podkreśliła, że nie ma dla niej znaczenia, z list której partii startują wspierane przez nią kandydatki. Poinformowała, że udzieliła poparcia także Dorocie Gardias, Beacie Maciejewskiej, Małgorzacie Szmajdzińskiej oraz Pawłowi Dereszowi - jedynemu mężczyźnie w tym gronie.

- Jestem za kompetencją. Wiem dokładnie, czym chcą zajmować się wspierane przeze mnie kandydatki, wiem, że znają się na rzeczy i potrafią wnieść coś cennego do debaty publicznej - zapewniła.

Prof. Chybicka zadeklarowała, że zamierza łączyć pracę w klinice z mandatem senatora. - Bez pracy w szpitalu, leczenia dzieci chorych na nowotwory, nie mogłabym żyć. W senacie zamierzam robić to, na czym się znam - walczyć o prawa dzieci, żeby były przestrzegane i sankcjonowane przez prawo. Dobro dziecka przyświeca mi we wszystkim, co robię - zapowiedziała. Dodała, że jako lekarka z 36-letnim stażem, przez całe zawodowe życie związana z wyższą uczelnią, chce zajmować się również sprawami zdrowia i nauki.

Prof. Chybicka posiada pięć specjalizacji - II stopnia z pediatrii, z onkologii i hematologii dziecięcej, z immunologii klinicznej, z transplantologii klinicznej oraz medycyny paliatywnej. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk. W 2001 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, w 2006 r. - Orderem Uśmiechu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)