Trwa ładowanie...
d31xmlf

Dorota Gardias

Najnowsze informacje
3.0
(4 głosy)
Oceń:
d31xmlf
WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.
Źródło: WP.PL nie jest potrzebna zgoda na wykorzystanie wizerunku.

Polska działaczka związkowa oraz pielęgniarka. Urodzona w roku 1963. W latach 2005-2011 stała na czele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Obecnie przewodnicząca Forum Związków Zawodowych.

Wykształcenie i kariera zawodowa

Dorota Gardias ukończyła Liceum Medyczne w Słupsku i studia pedagogiczne (pedagogika socjalna i edukacja zdrowotna). Przez 20 lat związana z specjalistycznym Szpitalem w Słupsku, w którym pracowała jako pielęgniarka na Oddziale Neurologii. W roku 1997 przystąpiła do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Cztery lata później stanęła na czele tej instytucji. Funkcję przewodniczącej sprawowała do roku 2005.

Dorota Gardias w polityce

Politycznie Dorota Gardias początkowo związała się z Socjaldemokracją Polską. W roku 2007 miała wystartować w wyborach parlamentarnych jako kandydatka Lewicy i Demokratów, ale ostatecznie zrezygnowała z ubiegania się o mandat poselski. W tym samym roku stanęła na czele protestujących pod Kancelarią Premiera pielęgniarek i położnych. W roku 2011 bez powodzenia kandydowała do Sejmu (startowała z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej). Nie udało jej się również uzyskać mandatu eurodeputowanej w roku 2014 (kandydatka Europy Plus Twój Ruch). Bez powodzenia zakończył się również jej start w wyborach parlamentarnych 2015 (Dorota Gardias kandydowała z listy Zjednoczonej Lewicy). W grudniu 2015 została wybrana przewodniczącą Forum Związków Zawodowych.

d31xmlf
d31xmlf
d31xmlf
Więcej tematów
d31xmlf