PolskaKurtyka: sejmowa ustawa o lustracji łatwiejsza w realizacji

Kurtyka: sejmowa ustawa o lustracji łatwiejsza w realizacji

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz
Kurtyka podkreślił podczas senackiej debaty, że
Instytutowi łatwiej będzie realizować ustawę o lustracji przyjętą
przez Sejm, niż tą zawierającą poprawki senackiej Komisji Praw
Człowieka i Praworządności.

Dodał jednak, że realizacja ustawy będzie wymagała m.in zmiany organizacji Instytutu poprzez np. zwiększenie liczby jego pracowników - gdyż obecnie IPN jest w stanie rocznie wydawać 40 - 50 tys. zaświadczeń dotyczących informacji zawartych w archiwach IPN.

Kurtyka podczas trwającej w Senacie debaty odpowiadał na pytania senatorów. Wersja sejmowa ustawy byłaby dla IPN łatwiejsza do realizacji, dlatego, że wersja komisji senackiej zakłada w jednej ustawie trzy lustracja. Zgodnie z nią IPN musiałby wydawać zaświadczenia na zasadach prawa cywilnego, weryfikować (informacja zawarte w archiwach) na zasadach prawa karnego i nadawać status pokrzywdzonego - wyjaśnił.

Dodał, że 21 lipca Sejm uchwalił ustawę zakładającą m.in. likwidację Sądu Lustracyjnego i urzędu Rzecznika Interesu Publicznego, likwidację oświadczeń lustracyjnych, oddanie lustracji do IPN, rozszerzenie jej na nowe kategorie, likwidacje statusu pokrzywdzonego i szerszy dostęp do teczek IPN. Gdy ustawa trafiła do Senatu, Komisja Praw Człowieka i Praworządności zaproponowała do niej 40 poprawek zakładających m.in. przywrócenie statusu pokrzywdzonego, oświadczeń lustracyjnych oraz sądowego trybu lustracji.

Źródło artykułu:PAP
ustawaipnlustracja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)