Trwa ładowanie...
d2i9tdf

Kurdowie wycofują się z północy Syrii. Razem z nimi cywile

Syryjskie Siły Demokratyczne, kierowane przez Kurdów, poinformowały, że wycofały się z miasta Ras al-Ajn na północy Syrii. To część porozumienia z Ankarą, które zakłada utworzenie "strefy bezpieczeństwa" na syryjskich terenach zajmowanych do tej pory przez Kurdów. Ministerstwo obrony Turcji potwierdziło ewakuację.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ewakuacja rannych bojowników kurdyjskich
Ewakuacja rannych bojowników kurdyjskich (PAP/EPA, Fot: Ahmed Mardnli)
d2i9tdf

"W mieście nie ma już naszych bojowników" - napisał w oświadczeniu rzecznik Syryjskich Sił Demokratycznych. Ras al-Ain to jedno z dwóch przygranicznych miast, które są celem tureckiej ofensywy. Od tygodnia kontrolę nad miastem sprawują wspierani przez Turcję syryjscy rebelianci.

Z kolei tureckie ministerstwo obrony poinformowało w niedzielnym oświadczeniu, że uważnie obserwuje wycofywanie się sił syryjskich Kurdów. To element zawartego w czwartek przez Turcję i USA porozumienia o zawieszeniu broni - podaje tvn24.pl.

Resort poinformował, że składający się z 86 pojazdów kurdyjski konwój opuścił Ras al-Ajn. Zapewnił też, że tureckie wojska nie przeszkadzają w ewakuacji, która odbywa się "w ścisłej współpracy" z USA. Przedstawiciel Syryjskich Sił Demokratycznych Redur Khalil, przekazał, że siły kurdyjskie wycofają się ze strefy o długości 120 km i szerokości 30 km między Ras al-Ajn i miastem Tel Abjad. Oprócz kurdyjskich bojowników Ras al-Ajn opuszczają też cywile.

d2i9tdf

Operacja Źródło Pokoju zawieszona

W czwartek odbyły się negocjacje między prezydentem Turcją a USA. Wiceprezydent USA Mike Pence poinformował, że Turcja na 120 godzin zawiesza wszystkie operacje militarne, by pozwolić kurdyjskim bojownikom na opuszczenie przygranicznego pasa w północno-wschodniej Syrii. Rozejm ma nastąpić, kiedy Kurdowie wycofają się. Mają to zrobić do wtorku wieczorem.

Zbrojna ofensywa Turcji i sprzymierzonych z jej siłami syryjskich bojowników pod nazwą "Źródło Pokoju" rozpoczęła się 9 października w północno-wschodniej Syrii. Jak deklarowała Turcja. jej celem miało być wyparcie bojowników kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej. Utworzona ma tam być "strefa bezpieczeństwa", do której Ankara chce przesiedlić syryjskich uchodźców przebywających w Turcji. Władze w Ankarze uważają kurdyjskich bojowników za terrorystów, bo mają powiązania ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu.

Źródło: tvn24.pl

d2i9tdf

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2i9tdf

Podziel się opinią

Share
d2i9tdf
d2i9tdf
Więcej tematów