Kurdowie w Strasburgu domagali się wolności dla Ocalana
Kilkadziesiąt tysięcy Kurdów manifestowało w Strasburgu, domagając się uwolnienia byłego szefa Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullaha
Ocalana, który od 1999 roku przebywa w tureckim więzieniu.
Według policji w manifestacji uczestniczyło 10 tysięcy, a według organizatorów - 40 tysięcy Kurdów, którzy całymi rodzinami przyjechali z Niemiec, Belgii i Holandii.
W Strasburgu Kurdowie przy dźwiękach tradycyjnej muzyki maszerowali z transparentami z hasłem "Uwolnić Ocalana".
Abdullah Ocalan, założyciel i szef PKK, został aresztowany 15 lutego 1999 w Kenii przez agentów tureckiego wywiadu z pomocą tajnych służb amerykańskich i przewieziony do Turcji. Tam w czerwcu 1999 skazano go na śmierć za "separatyzm"; karę tę zamieniono mu na dożywocie po zniesieniu w Turcji w 2002 roku kary głównej.
Co roku od czasu jego aresztowania diaspora kurdyjska organizuje wielką manifestację w Strasburgu, który jest siedzibą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i miejscem obrad Parlamentu Europejskiego.
Ocalan, osadzony w 1999 roku w więzieniu na wyspie Imrali, domaga się nowego procesu i poprawy warunków, w jakich przebywa.
Pokojowa manifestacja domagała się też wznowienia "procesu dialogu i pojednania" Ankary z organizacjami kurdyjskimi, w czym Unia Europejska "może odegrać rolę pośrednika" - powiedział Ahmet Gulabi Dere, uczestniczący w pochodzie członek Narodowego Kongresu Kurdystanu.
PKK została uznana za organizację terrorystyczną przez Turcję, USA i UE. W 1984 roku rozpoczęła rebelię w Turcji południowo- wschodniej, zamieszkanej w większości przez Kurdów. W walkach zginęło od tego czasu ponad 37 tys. ludzi.