PolskaKurczuk i Pachowski zeznawali ws. Rywina

Kurczuk i Pachowski zeznawali ws. Rywina

Minister sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk oraz były wiceprezes TVP Jarosław Pachowski zeznawali we wtorek w śledztwie przeciw Lwu Rywinowi. Dopiero w środę poinformowała o tym Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Rzecznik prokuratury Zbigniew Jaskólski nie podał szczegółów przesłuchań.

Nazwisko Pachowskiego wypłynęło, gdy były szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Bolesław Sulik podczas spotkania w 2002 r. z Adamem Michnikiem powiedział, że to właśnie "Jarek Pachowski" miał stać za korupcyjną propozycją Rywina wobec Agory. Podczas przesłuchania w marcu przez sejmową komisję śledczą Sulik oświadczył jednak, że nie ma dowodów ani istotnych poszlak na związek Pachowskiego ze sprawą Rywina.

O Pachowskim mówił też w swoich zeznaniach przed komisją prezes TVP Robert Kwiatkowski. Wymieniał go jako jedną z osób mających największą wiedzę na temat współpracy zarządu TVP w latach 1998 - 2002 z firmami Lwa Rywina - Canal Plus, Cyfra Plus i Heritage Films.

W kwietniu ubiegłego roku Pachowski odszedł z TVP, obejmując funkcję prezesa zarządu Polkomtela, operatora telefonów komórkowych.

Prokuratura postawiła Rywinowi zarzut płatnej protekcji wobec spółki Agora i zastosowała wobec niego środki zabezpieczające: zakaz opuszczania kraju, zatrzymanie paszportu i 500 tys. zł poręczenia majątkowego na hipotece jednej z jego nieruchomości.

W ubiegłym tygodniu szef Prokuratury Apelacyjnej Zygmunt Kapusta zapowiedział, że śledztwo zakończy się w ciągu "kilku tygodni". "Na obecnym etapie śledztwa mamy taką sytuację, że mamy zarzut przeciwko panu Lwu Rywinowi postawiony i na tym musimy poprzestać" - dodał Kapusta.

W śledztwie przesłuchani zostali jako świadkowie m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Leszek Miller, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik i autor artykułu "Ustawa za łapówkę, czyli przychodzi Rywin do Michnika" Paweł Smoleński.

27 grudnia ubiegłego roku "Gazeta" napisała, że Rywin domagał się łapówki od wydawcy tego dziennika - spółki Agora. W zamian miał oferować przeprowadzenie korzystnych dla Agory zmian w projekcie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. (an)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)