Kuratorium podpowiada, jak zwalniać nauczycieli? "To nieprawda, to tylko jeden slajd z prezentacji"
Zwolnienia nauczycieli jednak będą? Pani minister edukacji narodowej Anna Zalewska mija się z prawdą? Świadczyć ma o tym slajd zaprezentowany w szkole podstawowej w Piasecznie. Jego treść to "instrukcja" jak zwalniać nauczycieli - pisze dziennikarka wpr24.pl Ewelina Latosek. Spotkanie informacyjne ws. założeń i wdrożenia tzw. reformy oświaty prowadziła dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Krystyna Mucha.
Minister Zalewska swoje, a ZNP swoje
Szefowa resortu edukacji wielokrotnie zapewniała, że reforma, którą przygotowała nie będzie skutkować zwolnieniami nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego od momentu pojawienia się pomysłu likwidacji gimnazjów alarmował, że zwolnienia będą na pewno.
Slajd z "instrukcją"?
7 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 w Piasecznie odbyło się spotkanie informacyjne dla dyrektorów zorganizowane przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Uczestniczyły w nim też lokalne media. Z relacji dziennikarki serwisu internetowego wpr24.pl wynika, że wśród slajdów zaprezentowanych przez przedstawiciela kuratorium najbardziej zaskakujący był dla niej ten, który w swoim tekście "Kuratorium doradza w sprawie reformy i...zwolnień" nazywa "instrukcją" jak zwalniać nauczycieli.
- Podczas spotkania w Piasecznie przedstawiciele kuratorium poinformowali dyrektorów o następującej ścieżce. Nauczycielowi można zaproponować redukcję etatu lub przejście w tzw. stan nieczynny (to 6-miesięczny okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia zasadniczego, po jego upływie następuje rozwiązanie stosunku pracy)
. Jeśli nauczyciel nie wyrazi zgody ani na jedną, ani na drugą ewentualność, wówczas otrzymuje 3-miesięczne wypowiedzenie z końcem roku szkolnego - napisała w artykule Ewelina Latosek.
Co znalazło się na slajdzie?
"Rozwiązanie stosunku pracy - wypowiedzenie do 31 maja".
- nauczyciel złożył oświadczenie o odmowie przejścia w stan nieczynny, nie wyraził zgody na ograniczenie zatrudnienia
- 3-miesięczne wypowiedzenie
- z końcem roku szkolnego
- nauczyciel otrzymuje odprawę (6-miesięczna dla n-la zatrudnionego na podstawie mianowania, 1,2 lub 3 miesięczna dla zatrudnionego na podstawie umowy o pracę)
.
Dyrektorzy nie zareagowali
Wirtualna Polska skontaktowała się z dziennikarką wpr24.pl. Eweliną Latosek. - Byłam obecna podczas całej prezentacji dla dyrektorów. Na sali było ok. 40 osób. Kuratorium dysponuje szczegółową listą obecności. Nie było widać żadnej szczególnej reakcji kadry dyrektorskiej na ten slajd. Jego zdjęcie jest mojego autorstwa - wyjaśnia nam Latosek.
Rzecznik Mazowieckiego Kuratorium Oświaty Andrzej Kulmatycki był zaskoczony pytaniem WP w sprawie "instrukcji" znajdującej się na slajdzie zaprezentowanym na spotkaniu w Piasecznie. - Artykuł, a zwłaszcza jego tytuł "Kuratorium doradza w sprawie reformy i...zwolnień" nas zbulwersował. Spotkanie w Piasecznie było bowiem jednym z cyklu ponad 70 jakie prowadzimy. Zawsze przedstawiamy tę samą prezentację. Sfotografowany slajd z niej pochodził, ale absolutnie nie ma w nim mowy o żadnej "instrukcji" jak zwalniać nauczycieli. Informujemy jedynie o działaniach osłonowych przewidzianych w ustawie dla nauczycieli. W tym też o sytuacji prawnej w momencie wygaśnięcia ich stosunku pracy z różnych przyczyn, np. w momencie przejścia na emeryturę. Wynika to wprost z tego, co znajduje się w przepisach - podkreśla Kulmatycki.
wpr24.pl