Trwa ładowanie...
d2tfytu

Kulesza: prawo nie zezwala na przetwarzanie wszystkich danych

Nowe prawo telekomunikacyjne nie zezwala na przetwarzanie wszystkich danych, które kseruje PTK "Centertel" - powiedziała we wtorek Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, Ewa Kulesza.

Share
d2tfytu

W poniedziałek NSA uznał, że decyzja GIODO zakazująca kserowania przez "Centertel" niektórych dokumentów klienta jest nieważna z powodów proceduralnych. Sąd uznał, że odwołanie "Centertela" od decyzji wpłynęło po upływie ustawowego terminu. GIODO tego nie zauważył i przeprowadził ponowne postępowanie administracyjne. Według NSA, wydanie decyzji administracyjnej było - w takiej sytuacji - rażącym naruszeniem prawa.

Uznanie za nieważną drugiej decyzji GIODO (wydanej po odwołaniu się PTK "Centertel" od pierwszej) oznacza, że utrzymana została w mocy decyzja GIODO z września 1999 r. zawężająca zakres danych osobowych, które mogą być przetwarzane przez operatorów komórkowych.

Ta decyzja Inspektora była jednak podjęta przed wprowadzeniem w życie nowego prawa telekomunikacyjnego. Zgodnie z art. 69 tej ustawy, telefonie mają prawo do zbierania i przetwarzania wielu danych osobowych klienta: imienia i nazwiska, miejsca i daty jego urodzenia, imion rodziców, miejsca zameldowania, numeru PESEL, nazw i numerów innych dokumentów tożsamości, NIP-u i numeru konta bankowego lub karty płatniczej.(aka)

d2tfytu

Podziel się opinią

Share
d2tfytu
d2tfytu
Więcej tematów