Trwa ładowanie...
d1lsuj9

Kułakowski: otwarcie "podatków" nie jest błędem

Ponowne otwarcie negocjacji z Unią Europejską w obszarze "podatki" nie jest błędem - uważa były główny negocjator z UE Jan Kułakowski, który uczestniczył w środę w Warszawie w konferencji nt. IX Spotkań Europejskich.

d1lsuj9

Postęp jest. Mamy sytuację negocjacyjną podobną do innych krajów. Fakt ponownego otwarcia już zamkniętego rozdziału negocjacyjnego nie jest niczym nadzwyczajnym. Jestem przekonany, że jeśli chodzi o podatki, nie jest to błędem negocjacyjnym - powiedział Kułakowski.

Negocjacje w obszarze "podatki" Polska i UE zamknęły pod koniec marca. Wynegocjowane wtedy stanowisko zakłada m.in., że od dnia wejścia Polski do UE, w budownictwie będzie obowiązywał 22 proc. VAT. Pod koniec kwietnia rząd zapowiedział, że zechce powrócić do tej kwestii i będzie dążył do wynegocjowania lepszych warunków dla naszego budownictwa.

Premier Leszek Miller powiedział w środę, podczas spotkania ze studentami Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie, że 22% VAT w budownictwie, to błąd poprzednich negocjatorów. Wyjaśnił, że obecni negocjatorzy nie chcieli podejmować problemu VAT w trakcie trwających i znacznie ważniejszych dla Polaków negocjacji kwestii związanych z obrotem ziemią.

Jego zdaniem, gdybyśmy wtedy upierali się przy negocjowaniu niższej stawki VAT, odbyłoby się to kosztem ustępstw w obrocie ziemią właśnie. Nie chcieliśmy takiego handlu zamiennego - tłumaczył.

d1lsuj9

Na konferencji przedstawiono także program organizowanych przez Polską Fundację im. Roberta Schumanna IX Polskich Spotkań Europejskich, które odbędą się w Warszawie w najbliższą sobotę i niedzielę.

Na sobotę zaplanowane są m.in. wystąpienia prof. Normana Davisa i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, a także tradycyjna parada europejska przez Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat. W niedzielę natomiast stan polskich przygotowań do członkostwa oceni premier Leszek Miller, zaś w dyskusji nt. przyszłości UE wezmą udział sekretarz KIE Danuta Huebner i sekretarze stanu ds. europejskich Hiszpanii i Danii, Ramon de Miguel i Carsten Soendergaard.(aka)

d1lsuj9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lsuj9
Więcej tematów