Trwa ładowanie...
d1enunj

Kuchciński latał śmigłowcami Straży Granicznej. Informator: prywatnie i bez instrukcji HEAD

Jak ustaliła WP, marszałek Sejmu Marek Kuchciński miał korzystać ze śmigłowców Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej poza statusem HEAD. Takich lotów miało być kilkanaście. W tym czasie maszyna nie mogła realizować działań ochronnych. Po południu w czwartek, Kuchciński zapowiedział rezygnację ze stanowiska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marek Kuchciński bronił się, że często latał rządowymi maszynami ze względu na tryb pracy, jaki przyjął
Marek Kuchciński bronił się, że często latał rządowymi maszynami ze względu na tryb pracy, jaki przyjął (PAP, Fot: PAP,Marcin Obara)
d1enunj

Chodzi o śmigłowce znajdujące się w bazie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Huwnikach. Oddział od kilku lat na wyposażeniu ma dwie maszyny Kania. Przeznaczone są do patrolowania odcinka granicy o długości 373 km. I wspierają działania związane w zapobieganiem nielegalnej migracji oraz z walką z przemytem.

Nasz informator: - Kuchciński korzystał z tych śmigłowców wielokrotnie. Nie miały wtedy statusu HEAD. Marszałek przylatywał do Huwnik z Warszawy śmigłowcem Sokół i przesiadał się do maszyn Straży Granicznej. Albo przyjeżdżał na lądowisko samochodem z funkcjonariuszami SOP. Wraz z zaproszonymi gośćmi marszałka robił sobie wycieczki po granicy i po Bieszczadach. W tym czasie śmigłowiec nie mógł realizować działań ochronnych granicy. Takich lotów było co najmniej kilkanaście – mówi WP funkcjonariusz jednej ze służb na Podkarpaciu, nasz informator.

Zobacz także: Burza wokół Marka Kuchcińskiego. Marszałek w ogniu krytyki liderki Platformy

Wstępne informacje o tym procederze mieliśmy już we wtorek. Teraz dochodzą kolejne. Pytana o to Straż Graniczna zapewniała, że śmigłowce z Huwnik wykonywały jedynie działania ochronne.

d1enunj

- Lądowisko w Huwnikach jak również znajdujący się tam IV Wydział Lotniczy SG znajduje się w strukturze organizacyjnej Zarządu Granicznego Komendy Głównej SG. Na rzecz Bieszczadzkiego Oddziału SG funkcjonariusze – piloci realizują jedynie zadania służbowe w ochronie granicy państwowej – informowała WP rzecznik Elżbieta Pikor z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

Według naszych informatorów, smaczku całej sprawie może dodawać fakt, iż obecny szef Straży Granicznej w Polsce Tomasz Praga ma być spokrewniony z…marszałkiem Markiem Kuchcińskim. Obaj panowie są z Przemyśla. Obaj panowie bardzo dobrze się znają. Praga większość zawodowej kariery spędził właśnie w Bieszczadzkim Oddziale SG. Na Podkarpaciu mówi się, że to właśnie Kuchciński stał za awansem Pragi na stanowisko komendanta Straży Granicznej w Polsce. Odnośnie pokrewieństwa: jedna wersja mówi o tym, że polityk PiS był ojcem chrzestnym Pragi, druga, że Praga jest siostrzeńcem Kuchińskiego. Obie się nie wykluczają.

Jak informowała Wirtualna Polska, Kuchciński podczas swojego urzędowania w fotelu marszałka Sejmu wielokrotnie leciał ze stolicy do Huwnik. Znacznie więcej aniżeli przedstawiał to wykaz oficjalnych danych Kancelarii Sejmu. Według urzędników takich lotów było jedynie siedem.

Według naszych informacji, o wykaz lotów śmigłowcem z Markiem Kuchcińskim, zarówno wojskowym, jak i Straży Granicznej wystąpił poseł Platformy Krzysztof Brejza. Zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, a także na podstawie dostępu do informacji publicznej Straż Graniczna ma obowiązek udzielić takich informacji. Jeśli odmówi, sprawa najpewniej trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

d1enunj

Pytana o loty śmigłowcem do Huwnik i prywatne eskapady marszałka maszyną Strazy Granicznej, Kancelaria Sejmu od dwóch dni milczy.

W czwartek na konferencji w biurze PiS przy ul. Nowogrodzkiej marszałek Sejmu zapowiedział, że poda się do dymisji. Nie dojdzie więc do piątkowej debaty nad odwołaniem Marka Kuchcińskiego. Polityk podkreślał, że nie złamał prawa, a loty były związane z jego obowiązkami służbowymi. - Ponieważ opinia publiczna negatywnie ocenia moje postępowanie, uznałem, że nie będę mógł dalej pełnić tej funkcji - powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1enunj

Podziel się opinią

Share
d1enunj
d1enunj
Więcej tematów