Trwa ładowanie...
d1nevn0

Ku Klux Klan

PAP/EPA
Źródło: PAP/EPA

Tajna organizacja amerykańska o charakterze rasistowskim i terrorystycznym powstała w drugiej połowie XIX wieku, dwukrotnie rozwiązywana i dwukrotnie wznawiająca działalność – trzeci Klan funkcjonuje od 1945 roku do dzisiaj.

Ku Klux Klan – informacje ogólne

Ku Klux Klan to de facto trzy oddzielne ruchy, które działały na terenie Stanów Zjednoczonych w różnych okresach. Do głównych ideologii organizacji należy biała supremacja, a więc dążenie do dominacji białych, ograniczenie praw innych grupy etnicznych czy rasowych, szczególną niechęcią darzy Afroamerykanów, Żydów oraz katolików. Charakterystyczny ubiór Ku Klux Klanu to białe stroje z wysokimi spiczastymi kapturami zakrywającymi twarz – wykorzystywane były przez drugi klan.

Ku Klux Klan, korzystający też ze skrótu KKK, narodził się na amerykańskim południu – pierwszy klan powstał w mieście Pulaski w stanie Tennessee i działał w latach 1865–1871; drugi klan odrodził się w Atlancie, istniał od 1915 do 1944 roku; trzeci KKK działa od 1945 roku.

Ku Klux Klan – działalność

Liczba członków pierwszego Ku Klux Klanu nie jest znana (choć szacowano, że gromadził nawet pół miliona osób), jednak już wtedy sięgali oni do przemocy w formie linczów, podpaleń oraz morderstw. Atakowali osoby o czarnym kolorze skóry, w ciągu kilku tygodni przed wyborami prezydenckimi w 1868 roku zamordowali ponad dwa tysiące osób. Podstawą działań pierwszego Klanu była przede wszystkim niechęć wobec równouprawnienia Afroamerykanów.

Największy rozkwit organizacja przeżywała w okresie działalności drugiego Ku Klux Klanu, który w latach 1924–25 zgromadził szacunkowo cztery do sześciu milionów członków. Drugi KKK zwalczał osoby ciemnoskóre, Żydów, katolików, imigrantów, sprzeciwiał się liberalnej myśli społecznej. Miał on spore wpływy polityczne w kilku stanach południowych, organizował liczne marsze, znany był z palenia krzyży łacińskich. W latach 30. popularność Ku Klux Klanu znacznie spadła, siatka członków liczyła już tylko ok. 30 tys. osób. Organizacja została rozwiązana w 1944 roku, jednak powróciła po 1945 roku.

Odrodzony trzeci Ku Klux Klan ponownie organizował pochody, dopuszczał się podpaleń, pobić i zabójstw. Chcąc zgromadzić więcej członków, w 1974 roku dopuścił do organizacji kobiety, dzieci i katolików. Już w latach 60. FBI rozpoczęło infiltrację KKK, co umożliwiło częściowe rozpracowanie ruchu. Szacuje się, że obecnie Ku Klux Klan ma około 5–8 tys. członków (dane z 2013 roku).

Ku Klux Klan – znani członkowie

Do Ku Klux Klanu należeli znani czołowi politycy USA m.in. senator Robert Byrd, sędzia Sądu Najwyższego Hugo LaFayette Black, dwukrotny gubernator Missisipi Theodore G. Bilbo oraz prawnik i gubernator Indiany Edward L. Jackson.

Na liście przywódców Ku Klux Klanu znaleźli się William Joseph Simmons, James A. Colescott, Samuel Green, a także Samuel Bowers oraz Jeff Berry.

Ku Klux Klan poza USA

Drugi Ku Klux Klan rozszerzył działalność na Kanadę w latach 20. i 30. XX wieku. Organizacja dotarła też do Australii pod koniec lat 90., a wcześniej donoszono też o rekrutacji prowadzonej w Wielkiej Brytanii. Grupa związana z KKK powstała również w Niemczech, w krajowych mediach było o nich głośnio w 2012 roku, gdy wyszło na jaw, że dwóch policjantów należy do organizacji.

d1nevn0
Ku Klux Klan
Rok założenia

1865

Typ organizacji

organizacja rasistowska

Ideologie

skrajna prawica, protestantyzm
Ideologia polityczna Ku Klux Klanu to: biała supremacja, biały nacjonalizm, antykomunizm, sprzeciw wobec imigracji, terroryzm chrześcijański, antykatolicyzm, antysemityzm, neofaszyzm, neonazizm

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nevn0
d1nevn0
d1nevn0
Więcej tematów
d1nevn0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj