Ku Klux Klan
Tajna organizacja amerykańska o charakterze rasistowskim i terrorystycznym powstała w drugiej połowie XIX wieku, dwukrotnie rozwiązywana i dwukrotnie wznawiająca działalność – trzeci Klan funkcjonuje od 1945 roku do dzisiaj.
Ku Klux Klan – informacje ogólne
Ku Klux Klan to de facto trzy oddzielne ruchy, które działały na terenie Stanów Zjednoczonych w różnych okresach. Do głównych ideologii organizacji należy biała supremacja, a więc dążenie do dominacji białych, ograniczenie praw innych grupy etnicznych czy rasowych, szczególną niechęcią darzy Afroamerykanów, Żydów oraz katolików. Charakterystyczny ubiór Ku Klux Klanu to białe stroje z wysokimi spiczastymi kapturami zakrywającymi twarz – wykorzystywane były przez drugi klan.
Ku Klux Klan, korzystający też ze skrótu KKK, narodził się na amerykańskim południu – pierwszy klan powstał w mieście Pulaski w stanie Tennessee i działał w latach 1865–1871; drugi klan odrodził się w Atlancie, istniał od 1915 do 1944 roku; trzeci KKK działa od 1945 roku.
Ku Klux Klan – działalność
Liczba członków pierwszego Ku Klux Klanu nie jest znana (choć szacowano, że gromadził nawet pół miliona osób), jednak już wtedy sięgali oni do przemocy w formie linczów, podpaleń oraz morderstw. Atakowali osoby o czarnym kolorze skóry, w ciągu kilku tygodni przed wyborami prezydenckimi w 1868 roku zamordowali ponad dwa tysiące osób. Podstawą działań pierwszego Klanu była przede wszystkim niechęć wobec równouprawnienia Afroamerykanów.
Największy rozkwit organizacja przeżywała w okresie działalności drugiego Ku Klux Klanu, który w latach 1924–25 zgromadził szacunkowo cztery do sześciu milionów członków. Drugi KKK zwalczał osoby ciemnoskóre, Żydów, katolików, imigrantów, sprzeciwiał się liberalnej myśli społecznej. Miał on spore wpływy polityczne w kilku stanach południowych, organizował liczne marsze, znany był z palenia krzyży łacińskich. W latach 30. popularność Ku Klux Klanu znacznie spadła, siatka członków liczyła już tylko ok. 30 tys. osób. Organizacja została rozwiązana w 1944 roku, jednak powróciła po 1945 roku.
Odrodzony trzeci Ku Klux Klan ponownie organizował pochody, dopuszczał się podpaleń, pobić i zabójstw. Chcąc zgromadzić więcej członków, w 1974 roku dopuścił do organizacji kobiety, dzieci i katolików. Już w latach 60. FBI rozpoczęło infiltrację KKK, co umożliwiło częściowe rozpracowanie ruchu. Szacuje się, że obecnie Ku Klux Klan ma około 5–8 tys. członków (dane z 2013 roku).
Ku Klux Klan – znani członkowie
Do Ku Klux Klanu należeli znani czołowi politycy USA m.in. senator Robert Byrd, sędzia Sądu Najwyższego Hugo LaFayette Black, dwukrotny gubernator Missisipi Theodore G. Bilbo oraz prawnik i gubernator Indiany Edward L. Jackson.
Na liście przywódców Ku Klux Klanu znaleźli się William Joseph Simmons, James A. Colescott, Samuel Green, a także Samuel Bowers oraz Jeff Berry.
Ku Klux Klan poza USA
Drugi Ku Klux Klan rozszerzył działalność na Kanadę w latach 20. i 30. XX wieku. Organizacja dotarła też do Australii pod koniec lat 90., a wcześniej donoszono też o rekrutacji prowadzonej w Wielkiej Brytanii. Grupa związana z KKK powstała również w Niemczech, w krajowych mediach było o nich głośnio w 2012 roku, gdy wyszło na jaw, że dwóch policjantów należy do organizacji.
Rok założenia | 1865 |
Typ organizacji | organizacja rasistowska |
Ideologie | skrajna prawica, protestantyzm |
Komentarze