PolskaKtórą służbę Polacy oceniają najlepiej?

Którą służbę Polacy oceniają najlepiej?

Polacy najlepiej oceniają pracę strażaków, pozytywnie wypowiadają się także o wojsku i policji - wynika z sondażu CBOS.

22.06.2010 | aktual.: 22.06.2010 12:56

Jak wynika z badań prestiżu zawodów, profesja strażaka jest jedną z najbardziej szanowanych i poważanych społecznie. Pracę strażaków dobrze oceniają niemal wszyscy ankietowani (93%) i prawie nikt nie ma do niej zastrzeżeń (1%). Wysiłki strażaków w walce z powodzią oraz usuwaniem jej skutków nie mają znaczącego wpływu na te notowania. W kwietniu, czyli jeszcze przed powodzią, oceny straży były równie wysokie - pozytywnie o pracy strażaków wypowiadało się 92% respondentów.

Także społeczny wizerunek wojska jest dobry i raczej stabilny. Funkcjonowanie tej instytucji dobrze ocenia blisko trzy czwarte Polaków (73%, od kwietnia spadek o 3 punkty procentowe), a źle co dwudziesty (5%). W grupach społeczno-demograficznych wojsko cieszy się najlepszą opinią wśród najmłodszych respondentów oraz osób uczących się lub studiujących.

Również opinie o pracy policji są dość stabilne i z reguły pozytywne, policja jednak uzyskuje więcej złych ocen. Z działalności policji zadowolonych jest prawie trzy czwarte Polaków (72%), ale jedna piąta (19%) wyraża niezadowolenie.

W czerwcu pogorszyły się notowania Kościoła jako instytucji społecznej (spadek odsetka opinii pozytywnych o dziewięć punktów procentowych i siedmiopunktowy wzrost negatywnych w stosunku do badania kwietniowego). Obecnie blisko dwie trzecie ankietowanych (64%) dobrze ocenia funkcjonowanie Kościoła, a jedna czwarta (25%) - źle.

Pozytywne opinie o działalności Kościoła częściej niż inni wyrażają respondenci najstarsi, najsłabiej wykształceni, mieszkańcy wsi, natomiast najbardziej krytyczni są mieszkańcy największych miast i osoby z wyższym wykształceniem.

W czerwcu poprawiły się oceny działalności związków zawodowych. Obecnie NSZZ "Solidarność" częściej postrzegany jest pozytywnie niż negatywnie - jego funkcjonowanie dobrze ocenia niemal dwie piąte ankietowanych (38%, od maja wzrost o dziewięć punktów procentowych), a źle jedna czwarta (26%, spadek o osiem punktów procentownych).

W przypadku OPZZ dobre i złe oceny w zasadzie się równoważą (odpowiednio: 26% i 25%), przy czym od maja przybyło opinii pozytywnych (o siedem punktów procentowych) i w podobnym stopniu ubyło negatywnych (o pięć punktów procentowych). Niemal połowa ankietowanych (49%) nie potrafi ustosunkować się do działalności tej centrali związkowej.

Badanie przeprowadzono w dniach 10-16 czerwca na liczącej 977 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
badaniepolacysondaż
Zobacz także
Komentarze (7)